Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi proponuje podcast „Reymont – wędrówka po Łódzkiem śladami noblisty” w 100-lecie przyznania autorowi Nagrody Nobla.
Podcast dostępny jest:
- na kanale You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=uQI13j5SN4c&t=312s
- na portalu "Drzwi do kultury": https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna/movies,1209/podcast-reymont--wedrowka-po-lodzkiem-sladami-noblisty,240035
W województwie łódzkim jest wiele miejsc związanych z noblistą.
Wędrujemy do miejscowości Prażki, dziś pow. tomaszowski, gm. Będków (dawniej Wolbórka). Tu znajduje się lipa drobnolistna, przy której często przesiadywał młody pisarz Władysław Stanisław Reymont.
Nieborów i Arkadia to kolejne punkty podróży. Reymont spacerował po parku romantycznym w Arkadii, w Nieborowie z kolei w domu jednego z administratorów dóbr ks. J. Radziwiłła spędził 3 miesiące ok. 1910 r.
Na Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego znajdujemy też informacje o pomnikowej lipie drobnolistnej znajdującej się w Charłupi Wielkiej w powiecie sieradzkim, która jest ozdobą dworu, który w 1912 r. nabył pisarz Władysław Stanisław Reymont. Reymont był właścicielem dworu i mieszkał w l. 1912-1913 w Charłupi Wielkiej.
Gdzie urodził się Reymont? To Kobiele Wielkie – miejscowość w pow. radomszczańskim, tam też pisarz spędził pierwszy rok życia. Przysiąść można na Ławeczce Władysława Stanisława Reymonta. Jest to pomnik przedstawiający postać noblisty odsłonięty w 2012 r., a więc stosunkowo niedawno.
Bywał w restauracji hotelu "Victoria" w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 67 w Łodzi (następnie mieściło się tam kino "Polonia") oraz w cukierni Aleksandra Roszkowskiego przy ul. Piotrkowskiej 76.
A czy autor „Ziemi obiecanej” kiedykolwiek mieszkał w Łodzi? Jakie wykonywał zawody, poza pisarstwem? Jak brzmi tytuł powieści „Chłopi” po węgiersku?
Odpowiedź na te pytania i wiele innych ciekawostek przybliży podcast.
Reymont został ogłoszony laureatem Nobla 13 listopada 1924 roku. To 2 polski literacki Nobel, po Henryku Sienkiewiczu. Reymont zmarł w 1925 roku, rok po werdykcie, a więc został uhonorowany nagrodą pod koniec życia. Był schorowany, w jego imieniu odebrał ją polski przedstawiciel dyplomatyczny w Szwecji, Alfred Wysocki.
„To nie tylko berło literackie dla wielkiego artysty, to pokłon dla Polski i deklaracja, że najpiękniejsze perły w skarbach ludzkości noszą polskie nazwisko" – tak o wyróżnieniu pisał „Kurier Warszawski”.
Zapraszamy do WBP w Łodzi po piękne wydania powieści i opowiadań W. S. Reymonta. W Dziale Zbiorów Specjalnych znajduje się rękopis Reymonta – list napisany do księdza proboszcza z prośbą o wystawienie zaświadczania, że pisarz jest kawalerem. Reymont chciał wziąć ślub i takie zaświadczenie było mu potrzebne. Rękopis datowany jest na 1902 r. i napisany został w Krakowie. Z kolei czytelnia Działu Zbiorów Regionalnych WBP w Łodzi nosi imię W. S. Reymonta.