Codex Sassoon najdroższa książka świata na aukcji

Podziel się:

Codex Sassoon: najwcześniejsza i najbardziej kompletna Biblia hebrajska na aukcji.

Wartość książki ocenia się na 50 milionów dolarów. Aukcja odbędzie się 17 maja 2023 roku

 

 

Nowojorski Dom aukcyjny Sotheby's, z dumą oferuje Codex Sassoon - najwcześniejszą i najbardziej kompletną Biblię Hebrajską.

 

Biblia jest jednym z największych skarbów świata i ma potężny rezonans dla trzech religii monoteistycznych i ich miliardów wyznawców. Przez tysiące lat jego święte słowa były dokładnie studiowane, analizowane i medytowane. Biblia hebrajska składa się z dwudziestu czterech ksiąg podzielonych na trzy części: Pięcioksiąg, Prorocy i Pisma. Chrześcijanie nazywają te teksty Starym Testamentem, a sekty katolickie, prawosławne i protestanckie włączają je do swoich kanonów biblijnych. Muzułmanie również uważają Torę i Psalmy za księgi objawione przez Boga, a wiele biblijnych historii trafiło do Koranu, a później do dzieł islamskich. Skopiowana, wydrukowana i przetłumaczona na dziesiątki języków na całym świecie, Biblia hebrajska stanowi prawdopodobnie najbardziej wpływową księgę w historii ludzkości i podstawę cywilizacji zachodniej. Kodeks Sassoon, stworzony około 900 roku, jest najwcześniejszym zachowanym przykładem jednego kodeksu zawierającego wszystkie księgi Biblii hebrajskiej z ich interpunkcją, samogłoskami i akcentami.

Nazwa kodeksu pochodzi od jego wybitnego współczesnego właściciela, Davida Solomona Sassoona (1880-1942), który zgromadził największą i najważniejszą prywatną kolekcję hebrajskich rękopisów na świecie i miał szczególne powinowactwo do Biblii w szczególności. Niektóre z najcenniejszych i najważniejszych pozycji w jego bibliotece należały do tego gatunku literatury hebrajskiej. Jego katalog kolekcji, Ohel Dawid, zaczyna się i kończy materiałem biblijnym, a Codex Sassoon jest jego ostatnim wpisem, przyznającym honorowe miejsce temu pomnikowi światowej cywilizacji.

 

Źródło: www.sothebys.com

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: www.sothebys.com
#wiadomości #biznes #Codex Sassoon #Sotheby's #Dom aukcyjny

Więcej tematów: