Prawo wilka - Kamil Bury

Podziel się:

ANTOLOGIA 4 - Rubieże Rzeczywistości, czyta Reda Haddad

 

Na Bibbibliotekarium antologia 4liotekarium prezentujemy opowiadanie Prawo wilka, autorstwa Kamila Burego.

Antologia jest plonem kolejnego, czwartego konkursu literackiego ogłoszonego przez wydawnictwo Bibliotekarium.

Tym razem tematy przewodnie to: Kwantomatyka, Imiona wojny i Archaiczny klimat jutra.

 

 

 


Fragment opowiadania:

Prawo wilka - Kamil Bury

– Dziadku, dziadku, opowiedz nam o końcu świata!
– Słyszeliście tę historię dziesiątki razy.
– Dziładku, płosimy – zasepleniła Zosia, najmłodsza z wesołej gromadki.
– No dobrze, niech będzie – westchnął dziadek i sięgnął po nabitą zawczasu fajkę leżącą na stoliku obok, po chwili jednak się zreflektował, odchrząknął, czym uciszył dzieci, i rozpoczął opowieść.
– Dawno, dawno temu świat poszedł do przodu, ludzie prześcigali się w wymyślaniu coraz to lepszych technologii, mieliśmy telefony, dzięki którym można było rozmawiać na odległość, ultraszybkie pociągi zdolne dowieźć człowieka z jednego końca kraju na drugi szybciej, niż zmieniała się pora dnia.
– A latające samochody? – zainteresował się Marcel.
– Samochody nie latały, od tego były samoloty.
– Ale kiedyś mówiłeś, że jeden samochód doleciał do Marsa.
– To zupełnie inna historia, to była akcja reklamowa.
– Co to akcja reklamowa?
– Lepiej żebyście nie wiedzieli, jeśli mamy tworzyć nowy świat, to bez reklam będzie zdecydowanie lepszy.
– Niektóre rzeczy są nieuniknione – wtrącił Mieczysław, syn staruszka. – Reklamy prędzej czy później znów się pojawią, taka już ludzka natura.
– Lepiej później niż wcześniej, tak z reklamami, jak i innymi… pomysłami.
– Dziadku, miałeś opowiadać historię! – oburzyły się dzieci.
– Dobrze, dobrze, na czym to ja, a tak, świat bardzo szybko poszedł do przodu. Ciężko było nadążyć za wszystkimi odkryciami i wynalazkami, jednak większości ludzi nie obchodziła nowa wiedza. Dobrze się czuli w swoich domach, żyli wygodnie, choć nie bez problemów i lubili swoje życia. – Dziadek wygodniej rozparł się w swoim bujanym, wiklinowym fotelu, drewno zaskrzypiało, zablokowane płozy poruszyły się delikatnie. – Byliśmy u szczytu rozwoju, jednak zdaje się, że zapomnieliśmy, iż na szczyt można wejść, ale wszystkie drogi ze szczytu prowadzą w dół . Dlatego, pomimo wszystkiego, co udało się osiągnąć, ludzkość dotykały liczne problemy. Głód na świecie, przemoc, rasizm, ten prawdziwy i wymyślony jedynie dla propagandy i zysku.
Wirusy i głupie decyzje polityczne. A jednak wciąż parliśmy do przodu. Niektórzy znosili to lepiej, inni gorzej. – Dziadek nie oczekiwał odpowiedzi, wiedział też, że dzieci nie rozumieją wszystkich słów, jednak słuchały, bowiem opowieści pozostały jedną z nielicznych rozrywek na świecie i żadne dziecko, póki co nie ośmielało się przerywać. – Media nie pomagały. Rozdmuchiwały wydarzenia i zakrzywiały rzeczywistość, byle tylko sprzedać sensację, choć tak naprawdę zamiast pomagać i informować wywoływały głównie złość, irytację i panikę...

 

Kliknij i POSŁUCHAJ całego OPOWIADANIA - Prawo wilka - Kamil Bury - czyta Reda Haddad

 

REKLAMA:

 

Książkę można zamówić na bonito.pl lub bezpośrednio w naszym sklepie, księgarni: ksiegarnia.bibliotekarium.pl

 

Antologia jest dostępna w dwóch różnych okładkach. Przy zamówieniu prosimy o przesłanie wiadomości, która okładka ma być wysłana.

KUP książkę tu...


POSŁUCHAJ RADIA NA ŻYWO:REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bibliotekarium
#bookradio #opowiadania #fantastyka #rubieże rzeczywistości #bibliotekarium #Reda Haddad #bookradio.pl #Kamil Bury #antologia #Kwantomatyka #Imiona wojny #Archaiczny klimat jutra

Więcej tematów: