Literacka Nagroda Nike 2024. Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zl otrzymała Urszula Kozioł

Podziel się:

W tym roku Literacka Nagroda Nike została przyznana po raz 28. Zwycięzcę, wyłoniono spośród siedmiu finalistów, ogłoszono podczas uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Nagroda Literacka Nike to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce. Statuetkę na przestrzeni lat odebrał między innymi Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Dorota Masłowska i Mariusz Szczygieł. Co roku w rywalizacji o nagrodę mogą brać udział dzieła reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Wśród nominowanych tekstów znajdziemy powieści, eseje, poezję i reportaże, a konkurs obejmuje tylko twórców żyjących.

Przed oficjalną galą rozdania Nike swojego faworyta wybrali czytelnicy. W 2024 roku nagrodę otrzymał Michał Witkowski za tekst "Wiara. Autobiografia". Z kolei statuetkę Literackiej Nagrody Nike oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł otrzymała urodzona w Lubelskiem Urszula Kozioł. Poniżej przypominamy listę dzieł, które konkurowały w ostatnim etapie rywalizacji.

  • Marzanna B. Kielar, "Wilki", wyd. Znak
  • Urszula Kozioł, "Raptularz", wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy
  • Małgorzata Lebda, "Łakome", wyd. Znak
  • Cezary Łazarewicz, "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa", wyd. Czytelnik
  • Piotr Paziński, "Przebierańcy w nicości", wyd. Nisza
  • Andrzej Sosnowski, "Elementaże (1&2)", Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza
  • Michał Witkowski, "Wiara. Autobiografia", wyd. Znak Literanova
  • Literacka Nagroda Nike trafiła do Urszuli Kozioł. O czym jest "Raptularz"?

"'Raptularz' zawiera utwory, które są kontynuacją poetyckich poszukiwań wybitnej poetki. Ton lamentu i skargi, tak bardzo obecny w poprzednich tomach, tutaj przechodzi w refleksyjny, dojrzały humanizm, podziw i szacunek dla wszystkiego, co kruche, wymagające uwagi i opieki. Ludzi, zwierząt, roślin" - czytamy w opisie książki.

Wiersze zawarte w „Raptularzu” to szkice, które nakładają się na siebie i krzyżują, ale domagają się przedśmiertnego wypowiedzenia – pisał ks. Andrzej Draguła.
Tom kończy się poetyckim tekstem „Ostatni list”, w którym nie ma już ani buntu przeciwko przemijaniu, ani targowania się z losem o trwanie: „Pora powiedzieć światu / adieu / odchodzę / skoro nawet odeszłam / od siebie samej”.

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce, wsi w powiecie biłgorajskim, w gminie Księżpol. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Obecnie mieszka we Wrocławiu. To autorka kilkudziesięciu tomików poetyckich, wielu utworów dramatycznych, a także felietonów. Jest starszą siostrą nieżyjącego już Andrzeja Kozioła, wieloletniego członka zespołu Vox.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: https://kultura.gazeta.pl/kultura, https://radio.lublin.pl/
#wiadomości #nagrody #Nagroda Literacka Nike

Więcej tematów: