Wystawa „Liryczny chuligan. Twarze Marka Hłaski w 90. rocznicę urodzin pisarza” prezentuje wielowymiarowość sylwetki autora uznanego w PRL nie tylko przez czytelników za nadzieję literatury polskiej, a później, ze względu na jego hardą wobec „sugestii” ówczesnego establishmentu (tego z PZPR, ale i z kręgów „PAXowsko-katolickich”) postawę, za persona non grata.
Ekspozycja jest próbą rekonstrukcji migotliwej osobowości pisarza, próbą z góry skazaną na niepowodzenie – bo jak można post factum odtworzyć żywą rzeczywistość ludzkiego indywiduum, a jeszcze tak oryginalnego jak autor „Następnego do raju”? Rozpatrując sylwetkę pisarza zmuszeni jesteśmy poruszać się w sferach mitu (czy antymitu), czy też „prawdziwego zmyślenia”, którym Hłasko konsekwentnie posługiwał się tak w swojej twórczości, jak w z premedytacją komponowanej legendzie o sobie. Tak pisze o tej swoistej, charakterystycznej dla „pokolenia jazzu” „grze ze światem” Bohdan Rudnicki w swej książce „Marek Hłasko”: „Świadome oszustwo – w celu osiągnięcia prawdy, świadome niszczenie miłości – dla jej ostatecznego sprawdzenia, reżyseria życia – w obronie przed chaosem. Wszystko to nie uwieńczyło powodzeniem Stendhalowskiej »pogoni za szczęściem, o której powiadają, iż jest przeważnie bezcelowa, ale dla której warto poświęcić życie«”.
W celu przybliżenia PT Odbiorcom sylwetki „lirycznego chuligana” wystawiamy na widok publiczny świadectwa jego drogi twórczej w postaci książek, artykułów prasowych, fotografii, wypowiedzi tak samego pisarza, jak i jego przyjaciół, wrogów, badaczy jego dorobku, członków rodziny i innych. Na szczególną uwagę zasługują wśród nich podziemne i emigracyjne wydania utworów Hłaski, ale także materiały dotyczące realizacji filmowych – wszystkie razem ilustrujące przełomowość jego prozy i ogromną, wieloletnią jej potrzebę społeczną – potrzebę napędzaną nie tylko naturalnym buntem młodzieży przeciw wszelkiej konwencji, stereotypowi, zakłamaniu – lecz także powszechną i rosnącą niechęcią Polaków do komunizmu.
Zrealizowanej przez Dział Informacji Naukowej wystawie, którą będzie można oglądać w holu głównym Biblioteki i w korytarzu na parterze w dniach 3-26 X 2024, towarzyszyć będzie przedstawienie stworzone przez studentki na kierunku Produkcja Teatralna i Organizacja Widowisk na Uniwersytecie Łódzkim, opracowane na podstawie opowiadania „Pętla” (5 X 2024, g. 13.00 w Sali Konferencyjnej). Na wernisaż z kuratorskim oprowadzeniem po ekspozycji zapraszamy 5 X 2024 na g. 14.00, do głównego holu.