Książka Zofii Weaver i Krzysztofa Janoszki
Umysł na wolności. Jasnowidzenie, jasnowidze, policjanci i życie po śmierci ukazała się pierwotnie w Anglii (2023).
Jej głównym bohaterem jest jasnowidz znad Wisły – Krzysztof Jackowski, który zgromadził unikatowe w skali świata dossier, złożone z policyjnych podziękowań potwierdzających jego udział w śledztwach kryminalnych. Tworzona ponad dwie dekady dokumentacja została zweryfikowana przez młodego sierżanta policji – współautora tomu, który wcześniej napisał pracę dyplomową na temat wykorzystywania mediów w działaniach policji, przeciwstawiając się tym samym narracji rzecznika prasowego Komendy Głównej, który publicznie ogłosił, że jasnowidze – z punktu widzenia organów ścigania – są bezużyteczni.
Autorzy ukazują aktywność Jackowskiego na tle działań ekstrasensów na Zachodzie; przytaczają też historyczne świadectwa dotyczące przedwojennego jasnowidza Stefana Ossowieckiego. Zastanawiają się, czy zjawiska takie jak jasnowidzenie i zdalne postrzeganie da się wyjaśnić w ramach nauki.
Książka została wyróżniona prestiżową Nagrodą Stowarzyszenia Parapsychologicznego (Parapsychological Association), przyznawaną od 2015 r. w celu uhonorowania prac z zakresu parapsychologii, które – jak napisano na stronie internetowej Stowarzyszenia: wnoszą znaczący wkład do nauki i dyskusji kulturowej, toczącej się wokół implikacji, jakie stwarza parapsychologia.
Serdecznie polecam!
Wojciech Chudziński
z-ca red. naczelnego miesięcznika „Nieznany Świat”
Podziękowania
Ogromny dług wdzięczności należy się Krzysztofowi Jackowskiemu,
jasnowidzowi, którego wkład w nasze rozumienie jasnowidzenia jest
jednym z głównych tematów tej książki. Najserdeczniejsze podzięko-
wania składamy również Julie Billingham i Davidowi Rousseau, za ich
konstruktywne uwagi do wcześniejszej wersji roboczej, a także nasze-
mu wydawcy, Jonowi Beecherowi, za jego niezachwiane wsparcie i po-
mocne rady.