Bogdał z Nagrodą Literacką im. Witolda Gombrowicza

Grzegorz Bogdał, autor zbioru opowiadań „Idzie tu wielki chłopak” został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Decyzją kapituły, na rezydencję literacką w Vence pojedzie Katarzyna Groniec, autorka książki „Kundle”. Nazwisko zwycięzcy ogłoszono w Radomiu podczas gali, która odbyła się w ramach festiwalu Opętani Literaturą.

W tegorocznej edycji autorzy i wydawnictwa zgłosili 80 książek. Spośród nadesłanych książek kapituła wybrała piątkę nominowanych, w której znalazły się także Iwona Bassa („Głodni”, wyd. Biuro Literackie), Barbara Klicka („Reneta”, wyd. W.A.B.) i Aleksandra Tarnowska („Wniebogłos”, wyd. ArtRage).

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. Opublikowane w 2023 roku książki mogą zgłaszać do konkursu wydawnictwa, autorzy, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o charakterze literackim, osoby prywatne, a także członkowie Kapituły.

Główna nagroda to 40 tys. złotych. Nagrodę finansową otrzymują również nominowani. Dodatkowym wyróżnieniem, przyznawanym od szóstej edycji jest rezydencja literacka – wskazany przez kapitułę autor – w tym roku to Katarzyna Groniec – spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie przez ostatnie lata życia mieszkał Witold Gombrowicz.

W skład kapituły wchodzą wybitni znawcy literatury: Ewa Graczyk (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza ustanowiona została przez samorząd Radomia w 2015 roku. Organizatorami Nagrody są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Honorowy Patronat sprawuje Rita Gombrowicz.

#wiadomości #nagrody