Potwory takie jak my - Krzysztof Dzieniszewski

Podziel się:

ANTOLOGIA 4 - Rubieże Rzeczywistości, czyta Reda Haddad

 

Na Bibbibliotekarium antologia 4liotekarium prezentujemy opowiadanie Potwory takie jak my, autorstwa Krzysztofa Dzieniszewskiego.

Antologia jest plonem kolejnego, czwartego konkursu literackiego ogłoszonego przez wydawnictwo Bibliotekarium.

Tym razem tematy przewodnie to: Kwantomatyka, Imiona wojny i Archaiczny klimat jutra.

 

 

 


Fragment opowiadania:

Potwory takie jak my - Krzysztof Dzieniszewski

– Jak zapewne wiecie, dziś odbywają się ostatnie zajęcia z Historii Dawnego Świata. Zbliżacie się do końca szkoły i w przyszłym roku zostanie wam już tylko odrobina historii najnowszej w ramach nauk społecznych. A to już nie moja działka – oświadczył profesor Marton, rozkładając dłonie na blacie.


Wśród uczniów nie wywołało to specjalnego poruszenia; wiedzieli o tym od dawna. Ostatnia klasa to zdecydowanie mniej zajęć akademickich, a więcej praktyk w planowanym zawodzie i działań na rzecz społeczności. I znienawidzone przez wszystkich Poranki Skrybów…
– Nasz cykl zajęć chciałbym zakończyć dyskusją o tym, w jaki sposób rzeczywiście skończyła się historia Dawnego Świata – Ziemi. Pomówimy zatem o wydarzeniach Roku Ostatniego i tym, co nastąpiło po nim. I uprzedzam, to nie będzie suchy wykład, zamierzam jeszcze sprawdzić waszą wiedzę, nim nasze drogi się
rozejdą… Tak, Markowski?
– A co tutaj sprawdzać, przecież i tak musimy przez lato napisać dla pana pracę końcową, prawda?
– Owszem, ale to co innego. Temat pracy wybieracie sobie sami i tylko tym będziecie się zajmować, a ja chcę zobaczyć, czy zapamiętaliście cokolwiek z moich zajęć i co o tym wszystkim myślicie. To nie egzamin a zwyczajna rozmowa. Chyba jeszcze nie zdziczeliśmy na tyle, żeby bać się ze sobą rozmawiać, co?
Krzywy uśmiech podstarzałego profesora jakoś nie przekonał rosłego chłopaka, który tylko westchnął ciężko i z wyrazem rezygnacji na twarzy rozparł się w krześle.
Tymczasem Caleb ożywił się na te słowa i odszukał wzrokiem Mairę. Wyszczerzyła się do niego i przygotowała pióro oraz atrament, dając do zrozumienia, że zamierza pilnie notować. Co prawda tylko on planował pisać w swojej pracy o Roku Ostatnim, ale Maira zawsze szczególnie uważała na zajęciach, które go inte-
resowały i pozwalała mu później porównać notatki. Dobra z niej była przyjaciółka.
– A zatem po kolei. Wiecie na pewno, że Rok Ostatni okazał się czasem wielkiej mobilizacji i wytężonej pracy całej ludzkości; tak rządów wszystkich państw, jak i zwykłych obywateli, którzy byli w stanie w jakikolwiek sposób przysłużyć się pracom konstrukcyjnym przy arkach, gromadzeniu zasobów lub nawet przygotowywaniu do podróży tych wybranych do hibernacji. Stanowiło to wielkie wyzwanie, ale udowodniło ono, że jesteśmy w stanie wydajnie działać we wspólnej sprawie, nawet mimo dzielących nas różnic i przytłaczającego lęku przed nieuniknionym. I nawet jeśli pierwsza reakcja wielu nie była zbyt… chwalebna, a poprzedzający go Rok Rozpaczy możemy uznać za ciemną plamę na kartach schyłkowej historii Ziemi, Rok Ostatni to z pewnością czas dyscypliny, jedności i bohaterstwa. Czy ktoś z was powie mi, jak datowaliśmy te lata według dawnego kalendarza gregoriańskiego?
Pierwsza zgłosiła się Maira, unosząc wysoko drobną, śniadą dłoń:
– Rok Rozpaczy to 2253. Czwartego lutego ogłoszono, żezderzenie z asteroidą jest nieuniknione, a na świecie wybuchła panika. 2254 był Rokiem Ostatnim, zakończonym dwudziestego czwartego listopada, kiedy to nasza arka, „Nadzieja”, wyruszyła w podróż. W tym miejscu kończą się nasze informacje na temat
dziejów Ziemi, ale według szacunków najpewniej nie doczekała ona grudnia...

 

Kliknij i POSŁUCHAJ całego OPOWIADANIA - Potwory takie jak my - Krzysztof Dzieniszewski - czyta Reda Haddad

 

REKLAMA:

 

Książkę można zamówić na bonito.pl lub bezpośrednio w naszym sklepie, księgarni: ksiegarnia.bibliotekarium.pl

 

Antologia jest dostępna w dwóch różnych okładkach. Przy zamówieniu prosimy o przesłanie wiadomości, która okładka ma być wysłana.

KUP książkę tu...


POSŁUCHAJ RADIA NA ŻYWO:



REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bibliotekarium
#bookradio #opowiadania #fantastyka #rubieże rzeczywistości #bibliotekarium #Reda Haddad #antologia #bookradio.pl #Kwantomatyka #Imiona wojny #Archaiczny klimat jutra #Krzysztof Dzieniszewski

Więcej tematów: