Zapowiedzi w serii Psyche/Soma

Podziel się:

Seria „Psychiatria i Psychoterapia” to podręczniki autorstwa światowej klasy specjalistów przeznaczone dla psychiatrów i psychoterapeutów opisujące techniki terapii oraz monografie na temat konkretnych zaburzeń psychicznych i poszczególnych szkół terapeutycznych. Zaletą publikowanych w serii tytułów jest przede wszystkim ich bardzo wysoki poziom merytoryczny. Wszystkie publikacje powstają we współpracy ze specjalistami z ośrodków naukowych w całej Polsce. 

Innowacyjna terapia oparta na pracy z ciałem, umysłem i emocjami 

Historia zapisana w ciele może przekazać znacznie więcej niż słowa. Trafne odczytanie gestów, postawy, mimiki i spojrzenia pozwala ujawnić trudne doświadczenia i przeżywane emocje. Pat Ogden i Janina Fisher wskazują, jak właściwie interpretować narrację somatyczną i wykorzystywać ją w terapii traumy i zaburzeń przywiązania. 

„Psychoterapia sensomotoryczna” to podręcznik prezentujący zasady nowatorskiej metody łączącej tradycyjną psychoterapię z praktykami somatycznymi. Autorki wyjaśniają, w jaki sposób odczytywać komunikaty niewerbalne i rozumieć reakcje somatyczne na traumatyzujące wydarzenia. Uczą, jak aktywizować ciało, zmieniać schematy ruchu i kształtować nawyki, by poprawić jakość życia. 

Książka została napisana z myślą o pacjentach i psychoterapeutach, by wspólnie mogli dostosować zawarty w niej materiał do indywidualnych potrzeb i pogłębić relację terapeutyczną. Każdy rozdział zawiera przewodnik, który pomoże terapeutom wykorzystać techniki sensomotoryczne w praktyce klinicznej, oraz arkusze ćwiczeń dla pacjentów. Nowe podejście opracowane przez Pat Ogden i Janinę Fisher wesprze terapeutów traumy i zaburzeń przywiązania. Zainteresuje też osoby zajmujące się psychologią somatyczną i komunikacją niewerbalną. 


Psychoterapia sensomotoryczna” jest przełomową książką stanowiącą pomost między tradycyjną psychoterapią a terapiami zorientowanymi na ciało. Wyposaża czytelnika, zarówno klinicystę, jak i pacjenta, w narzędzia niezbędne do powiązania intuicji ciała i słów osobistej narracji. 

Stephen Porges, PhD, profesor University of North Carolina, twórca teorii poliwagalnej   


 

Przełomowa terapia zaburzeń nadmiernej kontroli 

Stworzona przez Thomasa R. Lyncha radykalnie otwarta terapia dialektyczno-behawioralna (RO DBT) to przełomowe, transdiagnostyczne podejście skupione na pomocy pacjentom cierpiącym z powodu zaburzeń charakteryzujących się nadmierną kontrolą (OC). Należą do nich obsesyjno-kompulsyjne zaburzenie osobowości, anoreksja czy chroniczna depresja, które są wyjątkowo oporne na terapię. Często wiążą się z izolacją społeczną, sztywnością poznawczą, niechęcią do podejmowania ryzyka, kompulsywną potrzebą organizacji czy hiperperfekcjonizmem. RO DBT pomaga przezwyciężyć te trudności i daje szansę na odnalezienie równowagi. 

Lynch w swojej rewolucyjnej terapii opiera się na założeniu, że dobrostan psychiczny wynika z połączenia otwartości, elastyczności i więzi społecznych. Analizując poszczególne elementy, pokazuje, jak modyfikować zakorzenione przekonania i schematy działań. Podkreśla znaczenie sygnalizacji społecznej i komunikacji niewerbalnej jako podstawowych mechanizmów zmiany. RO DBT przekłada osiągnięcia neuronauki na praktykę terapeutyczną i łączy je z elementami terapii dialektyczno-behawioralnej, dialogu motywującego, teorii emocji, osobowości i rozwoju. 

Podręcznik ten pomoże zrozumieć RO DBT i włączyć ją do terapii indywidualnej. Znalazły się w nim: szczegółowo opisana teoria, wyniki badań, konkretne protokoły leczenia, przykłady kliniczne oraz kierunki rozwoju. To niezastąpione narzędzie pracy dla terapeutów zajmujących się zaburzeniami wynikającymi z nadmiernej kontroli. 

RO DBT to innowacyjna, całościowa koncepcja łącząca współczesną dbałość o sprecyzowanie zestawu kluczowych procesów transdiagnostycznych z nowymi technikami oceny i interwencji. Kładzie nacisk na elastyczność, otwartość, więź i sygnalizację społeczną, jednocześnie uwzględniając wszelkie szczegóły (nawet ustawienie mebli w gabinecie), które mogą okazać się znaczące. RO DBT wydaje się stworzona, by stać się ważnym podejściem w ramach terapii terapii opartej na dowodach w wielu obszarach pracy klinicznej. Gorąco polecam. 

Steven C. Hayes, PhD, współtwórca terapii akceptacji i zaangażowania (ACT); profesor założyciel wydziału psychologii na University of Nevada w Reno, współautor książki Terapia akceptacji i zaangażowania (WUJ, 2013) 

Więcej książek na stronie www.wuj.pl 

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
#wiadomości #zapowiedzi książkowe

Więcej tematów: