Ogłoszono laureatów Nagród Historycznych „Polityki” za 2022 rok

Podziel się:

Poznaliśmy laureatów Nagród Historycznych „Polityki” za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2022 roku. 

Jury obradowało w składzie: dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba. 

W dziale prac naukowych nagrodę przyznano Łukaszowi Bertramowi za książkę „Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956” (Wydawnictwo Naukowe Scholar i Kultura Liberalna). 

Za książkę w kategorii popularnonaukowe nagroda przypadła Włodzimierzowi Mędrzeckiemu za „Odzyskany śmietnik. Jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej” (Wydawnictwo Literackie). 

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę przyznano Nagrodę za opracowanie „Dzienników Stanisława Ossowskiego” (Wydawnictwo Naukowe Scholar). 

Nagrodę za najlepszy debiut wręczono Jakubowi Gałęziowskiemu za „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej). 

W kategorii wydawnictwa źródłowe Grażyna Pawlak i Marcin Urynowicz odebrali nagrodę za opracowanie „Kronik wojennych Aurelii Wyleżyńskiej”. 

Kapituła przyznała także dwie Nagrody Specjalne.  

Jedna przypadła książce „Zawód: historyk”. Odebrali ją Andrzej Friszke oraz przeprowadzający z nim wywiad-rzekę  Jan Olaszek i Tomasz Siewierski. Książka ukazała się pod szyldem Towarzystwa Więź. 

Druga Nagroda Specjalna trafiła w ręce Jarosława Kurskiego za „Dziady i dybuki. Opowieść dygresyjną” (Wydawnictwo AGORA). 

Gala wręczenia Nagród odbyła się 16 maja w siedzibie redakcji „Polityki”. 

Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 roku. Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: prace naukowe,  popularnonaukowe, pamiętniki, wydawnictwa źródłowe. 

Mecenasami Nagród Historycznych POLITYKI są Stowarzyszenie Autorów ZAiKS,  Dantex sp. z o.o. i SABUR Sp. o.o.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: rynek-ksiazki.pl
#wiadomości #nagroda literacka

Więcej tematów: