60 proc. klientów Empiku kupi dziecku w prezencie książkę

Podziel się:

Większość zrobi zakupy online lub przez aplikację mobilną 

Jak pokazuje badanie Empiku* – aż 66 proc. najmłodszych (do 12 r.ż.) otrzyma klasyczne zabawki.  Przed Dniem Dziecka największą popularnością cieszą się zestawy LEGO, a także gry planszowe, zabawki edukacyjne i interaktywne. 

60 proc. badanych na prezent na  Dzień Dziecka wybiera książkę. 

To tzw. pewniak, który świetnie sprawdza się zarówno w przypadku tych młodszych, jak i starszych dzieci. Dlatego tradycyjnie na 1 czerwca przygotowaliśmy bogatą ofertę tytułów i w lepszych cenach można kupić setki książek. Okazją do inspirujących zdobyczy prezentowych w drugiej połowie maja będą na pewno Targi Książki Empiku – mówi Michał Tomaniak, dyrektor Działu Książka w Empiku. 

Zainteresowaniem cieszą się również prezenty z kategorii: odzież i obuwie (>20 proc.) oraz akcesoria sportowe, np. hulajnogi (19 proc.). Za nimi plasują się gadżety tj. kubki czy breloki. Wśród upominków dla nastolatków popularne są także gry na konsole i PC, sprzęt elektroniczny oraz perfumy i kosmetyki. W przypadku dorosłych dzieci – 20 proc. respondentów deklaruje zakup płyt muzycznych, w tym winyli.

Prezenty na Dzień Dziecka są najczęściej materialne – kupowane. Taką opcję wskazało ¾ osób, z czego 60 proc. zrobi zakupy online lub przez aplikację mobilną. 

Blisko 40 proc. badanych pyta wcześniej obdarowywanego o konkretne preferencje i życzenia, a 34% szuka inspiracji w internecie. 

Z kolei 23 proc. osób ufunduje dzieciom ciekawe przeżycie lub doświadczenie (bilet do kina czy na koncert, wycieczkę). Na podarowanie czegoś słodkiego zdecyduje się 13 proc. badanych, a 7,5 proc. respondentów wybierze kartę prezentową do konkretnego sklepu. 

Największy odsetek badanych (40 proc.) kupi prezenty z tygodniowym wyprzedzeniem, a 27 proc. zostawia to na ostatnią chwilę (na dzień przed lub nawet 1 czerwca). Co piąta osoba deklaruje „prezentową gotowość” na dwa tygodnie przed Dniem Dziecka, a niespełna 12 proc. – co najmniej miesiąc wcześniej. 

Wydatek na jedno dziecko najczęściej wyniesie od 51 do 100 zł (43 proc. badanych). O 10 p.p. wzrosła natomiast liczba osób, które przeznaczą na ten cel wyższy budżet niż rok temu – od 101 do 300 zł (29 proc). Na upominek o wartości do 50 zł zdecyduje się 17 proc. – w tej grupie dominują rodzice najmłodszych oraz osoby, które nie mają własnych dzieci. Okazuje się, że 65 proc. wszystkich respondentów kupi prezenty dla dwojga, trojga lub większej liczby dzieci. 

Ponad ¾ respondentów zadeklarowało w badaniu Empiku (N=3631 osób)*, że w tym roku kupi prezenty na Dzień Dziecka. W grupie rodziców ten odsetek wzrasta do 96 proc. Co ciekawe, aż 50 proc. osób, które nie mają dzieci, zamierza obdarować z tej okazji kogoś z rodziny lub znajomych (wzrost o 10 proc. r/r), a dla 15 proc. badanych 1 czerwca to także okazja do obdarowania siebie samego. 

*Badanie zrealizowane metodą CAWI w dniach: 31.03.2023 – 05.04.2023 na próbie 3631 klientów Empiku.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Empik
#wiadomości #Empik #książki dla dzieci #raport

Więcej tematów: