Niemiecka literatura na dużym ekranie

Podziel się:
Niemiecka literatura na dużym ekranie

Czytanie i oglądanie

Literatura niemiecka, czyli prezentujemy udane adaptacje filmowe wielkich niemieckich dzieł literackich, które można zobaczyć w kinie lub w serwisie streamingowym.

Wiele cieszących się powodzeniem książek doczekuje się ekranizacji – nie zawsze z korzyścią dla literatury. Prezentujemy pięć dzieł, w których obie formy sztuki spotykają się na jednakowo wysokim poziomie. A na koniec damy Ci dodatkową wskazówkę.

 

Lektor

Bernhard Schlink opublikował powieść w 1995 roku, koncentrując się na konfrontacji zachodnioniemieckiego społeczeństwa z Holocaustem w latach 60. Książka została przetłumaczona na ponad 50 języków i sfilmowana w 2008 roku przy udziale międzynarodowej obsady gwiazd: Kate Winslet, Ralph Finnies i David Kross zagrali w hollywoodzkiej produkcji główne role.


Blaszany bębenek

Zarówno książka, jak i film „Blaszany bębenek” zdobyły najwyższe wyróżnienia. Za książkę Günter Grass otrzymał w 1999 roku Literacką Nagrodę Nobla. Adaptacja filmowa Volkera Schlöndorffa o tym samym tytule zdobyła w 1979 roku Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes, w 1980 roku Oscara za najlepszy film zagraniczny. Opublikowana w 1959 roku powieść opisuje lata przed, w trakcie i po zakończeniu narodowego socjalizmu i II wojny światowej z perspektywy pierwszoosobowego narratora, niewyrośniętego Oskara Matzeratha.


Pachnidło

W 1985 roku Patrick Süskind opublikował powieść o psychopatycznym mordercy z niesamowitym zmysłem węchu, który mieszka w Paryżu w połowie XVIII wieku. Książka została przetłumaczona na 48 języków. Oferty na adaptację filmową podobno nadchodziły z Hollywood już od 1986 roku, ale dopiero w 2006 roku do kin wszedł film niemieckiego reżysera Toma Tykwera z Dustinem Hoffmanem, Alanem Rickmanem i Benem Whishawem w rolach głównych - i odniósł równie wielki sukces jak powieść.


Okręt

Autor Lothar-Günther Buchheim opisuje w wydanej w 1973 roku powieści losy niemieckiej załogi okrętu podwodnego w czasie II wojny światowej - na podstawie własnych doświadczeń. Ekranizacja Wolfganga Petersena trafiła na ekrany kin w 1981 roku i była nominowana do sześciu Oscarów. Ponad pięciogodzinna wersja filmu została pokazana w telewizji jako serial. 


Na zachodzie bez zmian

Klasyka: wydana w 1928 roku powieść Ericha Marii Remarque'a opisuje horror pierwszej wojny światowej na froncie we Francji z perspektywy młodego niemieckiego żołnierza. Lewis Milestone sfilmował powieść w 1930 roku w USA. Dzieło zostało nagrodzone dwoma Oskarami jako najlepszy film i za najlepszą reżyserię i nadal jest zaliczane do 100 najlepszych amerykańskich filmów. Książka i film były przez narodowych socjalistów znienawidzone, a następnie zostały zakazane. Druga adaptacja filmowa, zrealizowana dla telewizji amerykańskiej w 1979 roku, została nagrodzona Złotym Globem.

 

 


Czik

Dwóch chłopców znajduje wolność: sześć lat po ukazaniu się powieści Wolfganga Herrndorfa do kina wszedł film o tym samym tytule - niecierpliwie oczekiwany przez fanów. I było tak jak w książce: szczerym, dynamicznym i autentycznym językiem historia opowiada o dwóch bardzo różnych chłopcach i skradzionym samochodzie, o pełnej przygód podróży po Niemczech, o miłości i cierpieniu – czyli o tematach, które tworzą dobry film.

 

Źródło: www.deutschland.de 12.10.2020

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: www.deutschland.de
#wiadomości #polecanki #warto przeczytać #deutschland.de #kino #film #Pachnidło #Blaszany bębenek #Na zachodzie bez zmian #Das Boot #Okręt #Lektor #Tschick

Więcej tematów: