5 niemieckich dzieł, które wypada znać

Podziel się:

Najważniejsze dokumenty Niemiec

Pięć dokumentów Światowego Dziedzictwa Kulturowego, które powinieneś znać: od heroicznego eposu po film science fiction.

  Jeden z najstarszych rękopisów „Pieśni o Nibelungach”

Jeden z najstarszych rękopisów „Pieśni o Nibelungach” © dpa

Są to artefakty, których wartości nie można zmierzyć za pomocą pieniędzy. Skarby, które są symbolem wspólnej historii ludzkości: Dokumenty objęte Listą Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niemcy posiadają 24 wpisy do rejestru „Pamięć Świata”. Przedstawiamy pięć ważnych dokumentów:


Pieśń o Nibelungach

„Pieśń o Nibelungach” już na długo przed „Władcą pierścieni” lub „Grą o tron” fascynowała ludzi heroicznymi historiami. Epos został napisany około 1200 roku przez nieznanego poetę na dworze biskupa w Passau. Jednak historia jest znacznie starsza i opiera się na przekazach dotyczących zwycięstwa Hunów nad Burgundami około 450 roku. Historia zawiera wiele fantastycznych elementów, takich jak smoki i magiczne moce.

Pieśń o Nibelungach: Zygfryd zabija smoka.

Pieśń o Nibelungach: Zygfryd zabija smoka. © dpa


IX Symfonia Beethovena

Arcydzieło Ludwiga van Beethovena, IX Symfonia d-moll op. 125, uważane jest za kluczowe dzieło muzyki symfonicznej. W finałowej części kompozytor włączył tekst z „Ody do radości” Friedricha Schillera i po raz pierwszy zatrudnił solistów wokalnych i chór mieszany. Fakt, że Beethoven podczas komponowania „Dziewiątej” był już głuchy, jest jeszcze większym świadectwem jego muzycznego geniuszu.


Metropolis

Monumentalne dzieło „Metropolis” Fritza Langa, zaliczane do klasyki kina niemego, zostało nakręcone w studiach filmowych w Babelsbergu w 1925 i 1926 roku. Rysuje futurystyczną wizję fikcyjnego miasta Metropolis, w którym panuje separacja klasowa i powołany zostaje do życia człowiek-maszyna. Po premierze w 1927 roku oryginał zaginął. Nowa wersja, zrekonstruowana po latach pracy, została pokazana w kinach w 2011 roku.


Baśnie domowe i dziecięce braci Grimm

Dawno, dawno temu w Hanau bracia Jacob Grimm (1785-1863) i Wilhelm Grimm (1786-1859) pisali bajki, które po dziś dzień zachwycają ludzi w każdym wieku. Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Żabi Książę i Muzykanci z Bremy są jako dziedzictwo kulturowe tak samo żywe jak niegdyś.

Filmy Disneya, takie jak „Królewna Śnieżka”, nie istniałyby bez „Braci Grimm”.

Filmy Disneya, takie jak „Królewna Śnieżka”, nie istniałyby bez „Braci Grimm”. © dpa


Biblia Gutenberga

Liczy 1 282 strony, ale znaczy o wiele więcej: Biblia Gutenberga. Johannes Gutenberg jako wynalazca druku typograficznego z ruchomą czcionką i prasą drukarską utorował drogę wiodącą do postępu w zakresie edukacji ogólnej i alfabetyzacji.

Biblia Gutenberga z 1455 roku pochodząca z warsztatu Johannesa Gutenberga.

Biblia Gutenberga z 1455 roku pochodząca z warsztatu Johannesa Gutenberga. © dpa

© www.deutschland.de

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: www.deutschland.de
#polecanki #literatura #książki #Biblia #Metropolis #Pieśń o Nibelungach #Baśnie braci Grimm #Biblia Gutenberga

Więcej tematów: