Sejm w kilku oddzielnych uchwałach postanowił, że rok 2025 będzie rokiem Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Olgi Boznańskiej, generała Kazimierza Sosnkowskiego, Franciszka Duszeńki, pierwszych królów Polski oraz bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje i Miednoje.
Okazją do obchodów roku Antoniego Słonimskiego jest przypadająca w 2025 roku 130. rocznica urodzin tego poety, pisarza, tłumacza i publicysty, opozycyjnie nastawionego wobec systemu komunistycznego w Polsce.
W uchwale posłowie przypomnieli, że Słonimski “w swojej działalności publicznej sprzeciwiał się przemocy politycznej”, a jako prezes Związku Literatów Polskich wykorzystywał swoją pozycję do walki o prawa materialne twórców i bronił wolności słowa.
“Jednak fakt, iż był uważany za jednego z największych autorytetów moralnych, nie uchronił jego książek i felietonów przed konfiskatą czy cenzurą. Odkąd angażował się w działania opozycyjne, Służba Bezpieczeństwa podsłuchiwała jego rozmowy, czytała listy i śledziła niemal każdy ruch. W 1964 r. złożył w kancelarii premiera List 34 – protest przeciwko cenzurze, w wyniku czego wydano wobec niego zakaz druku i wyjazdów zagranicznych. Po wydarzeniach Marca 1968 r. pisarz padł ofiarą zainicjowanej przez Władysława Gomułkę nagonki antysemickiej, a jego nazwisko kompletnie zniknęło ze środków masowego przekazu” – zaznaczono.
Okazją do ogłoszenia roku Stefana Żeromskiego jest przypadająca w 2025 roku setna rocznica śmierci tego pisarza. “Był twórcą przekonanym o doniosłej funkcji literatury, wierzył bowiem w szczególne posłannictwo pisarza i w jego odpowiedzialność za kształtowanie losu narodu i Ojczyzny” – podkreślono w uchwale.
“Bogatej twórczości literackiej Żeromskiego towarzyszyła równie intensywna wieloletnia działalność niepodległościowa i patriotyczna oraz praca społeczna. Od 1914 roku służył w Legionach. Uczestniczył w akcji plebiscytowej na Warmii i Mazurach, był projektodawcą Akademii Literatury Polskiej, prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich i polskiego oddziału PEN Clubu, a w 1918 roku stanął na czele Rzeczypospolitej Zakopiańskiej” – zwrócono uwagę.