Fantastyczny Plener Literacki w Gdyni

Książki i czytelnicy wrócili na Bulwar Nadmorski

W niedzielę 21 lipca zakończył się Plener Literacki w Gdyni, który trwał od piątku 19 lipca. W namiotach ustawionych na Bulwarze Nadmorskim prezentowało się 50 wydawnictw i firm księgarskich. W spotkaniach z czytelnikami uczestniczyli popularni autorzy, wśród nich Janusz Leon Wiśniewski, Wojciech Chmielarz Barbara Kosmowska, Maciej Siembieda, Rafał Skąpski i inni.

Pogoda sprawiła, że ten plener wyszedł bezproblemowo i fantastycznie. Rzadko się zdarzało w długiej już historii tego wydarzenia, żeby mieć takie szczęście! Były trzy dni dobrej pogody, nie było upałów 30-stopniowych, temperatura w cieniu była na poziomie 23-24 stopni, ale żadnego dnia nie było zagrożenia deszczem, który często rujnuje sprzedaż. Wszystko wyszło świetnie, technicznie i logistycznie. Mamy już tak duże doświadczenie przy organizacji tego Pleneru – powiedział Jacek Oryl, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, organizatora Pleneru.

Plener w Gdyni jest organizowany od 2012 roku, jednak w ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane, ale już teraz poinformowano, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja.

Rozmawiałem już z przedstawicielami nowych władz miasta o dalszej współpracy. Potwierdzili, że będą nas wspierać i będą chcieli, żeby to był nadal obowiązkowy punkt programu wakacyjnego wydarzeń gdyńskich w kolejnych latach. Myślimy o jeszcze szerszej współpracy, o czym rozmawiamy z Wydziałem Kultury miasta Gdyni i z radnymi, a liczę, że być może przedstawiciele marszałka województwa nam w tym pomogą, aby stworzyć wydarzenie dla całego Trójmiasta i całego regionu, też dla mniejszych miast satelitarnych wokół Trójmiasta, aby to było wydarzenie metropolitalne, czyli nie tylko skierowane do mieszkańców Gdyni – dodał Jacek Oryl.

Wydawcy uczestniczący w Plenerze również bardzo pozytywnie go oceniali, pomimo że w tym roku w Gdyni było mniej turystów niż w latach poprzednich.

Mamy opinię większości wystawców, że plener był pod względem handlowym bardzo udany. Nawet wystawcy, którzy byli tu po raz pierwszy chwalą, że to zaprocentuje na przyszłe imprezy. Bardzo są zadowoleni z tej formy promocji, bo czytelnicy poznali ich wydawnictwa. Od innych dowiaduję się, że handlowo osiągnęli wyniki, jakie były dwa lata temu, kiedy był poprzedni Plener –przekazała Bibliotece Analiz Teresa Wieczorek z Fundacji Historia i Kultura, która ma wieloletnie doświadczenie w organizowaniu targów książki.

Źródło: rynek-ksiazki.pl
#wiadomości #książki #festiwal literatury