Dziś, w piątek 5 lipca, rozpoczyna się dziewiąta edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Nasz alfabet”. Festiwal potrwa do niedzieli 7 lipca.
„Dla nas alfabet to nie tylko zbiór trzydziestu dwóch znaków liter, fundament komunikacji. To także głęboka metafora tożsamości kulturowej i językowej łącząca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, pisarzy oraz ich odbiorców. Symbolizuje wspólnotę i dziedzictwo. Zachęca do refleksji nad tym, jak zapisane słowa na kartach książek stają się dla nas oknem na świat, kształtują naszą rzeczywistość. To zaproszenie do odkrywania świata literatury szlakiem liter alfabetu” – w ten sposób organizatorzy wyjaśniają wybór tegorocznego hasła.
Festiwal w Zakopanem jak zawsze nawiązuje do literackich i kulturalnych tradycji Zakopanego, którą przez lata tworzyli tak wielcy artyści jak m.in. Witkacy, Stefan Żeromski, Karol Szymanowski, Zofia Stryjeńska czy Jan Kasprowicz. W tym roku wydarzenie odwiedzą tacy polscy autorzy jak m.in. Małgorzata Lebda, Tomasz Jastrun, Magdalena Grzebałkowska, Wit Szostak, Bianka Rolando czy Andrzej Franaszek. W ramach festiwalu, poza spotkaniami autorskimi i dyskusjami odbędzie się m.in. skierowana do najmłodszych czytelników wystawa, a także Kiermasz Książki w Mediatece Stacja Kultura Zakopane.
Jak co roku, podczas festiwalu zostanie przyznana Literacka Nagroda Zakopanego przyznawana najlepszej książce roku o tematyce zakopiańskiej lub górskiej. W tym roku nominowane są do niej następujące trzy tytuły:
- Wojciech Gąsienica-Byrcyn, „Polowactwo czyli Myślistwo Tatrzańskie”, Ośrodek Kultury Leśnej w Głuchowie 2023
- Apoloniusz Rajwa, „Mój Everest”, Krośnieńska Oficyna Wydawnicza 2023
- Mateusz Waligóra, Dariusz Jaroń, „Tatrzańskie Opowieści”, Wydawnictwo SQN 2023
Dodatkowa nagroda zostanie przyznana w kategorii „Wyróżnienie dla książki o wybitnych walorach edytorsko-artystycznych”. Nominowano do niej następujące książki:
- Jan Krzeptowski-Sabała, Władysław Bętkowski, „Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody”, Wydawnictwo Bezdroża 2023
- ks. Zbigniew Pytel, „Pejzaże Tatrzańskie. Zima”, Wydawnictwo AA 2023