To największy festiwal fantastyki w tej części Europy – tak o rozpoczynającym się w piątek w Poznaniu Pyrkonie mówią jego organizatorzy. W trzydniowej imprezie weźmie udział nawet ponad 50 tys. uczestników.
Podobnie jak w poprzednich latach impreza odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Łukasz Kaczmarek ze stowarzyszenia powiedział PAP, że Pyrkon to największe wydarzenie kulturalne Poznania i jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce.
„Od lat ten festiwal rośnie, gromadzi coraz więcej uczestników. Pyrkon jest finansowany w znakomitej większości z biletów; środki pozyskane podczas imprezy służą organizacji kolejnej, jeszcze ciekawszej. Chociaż jest to największy festiwal fantastyki w tej części Europy, jest to impreza o charakterze wybitnie niekomercyjnym. Przygotowywana jest przez cały rok przez zespół około 100 wolontariuszy. Już podczas Pyrkonu wspiera nas w sumie około tysiąca wolontariuszy” – powiedział.
Kaczmarek przyznał, że ogromnym wsparciem i dużą szansą na rozwój Pyrkonu było nawiązanie współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. Dodał, że gdyby przestrzeń targowa była większa, impreza mogłaby urosnąć jeszcze bardziej i zgromadzić jeszcze większą liczbę uczestników.
Współorganizator wydarzenia przyznał, że magnesem przyciągającym każdego roku wiele osób jest grono zapraszanych gości ze świata, w tym także popularnych aktorów i uznanych twórców.
W tym roku do Poznania przyjadą m.in. Miranda Otto, australijska aktorka znana przede wszystkim z roli księżniczki Eowiny z serii „Władca Pierścieni”, oraz Kevin McNally, aktor pamiętany z roli pirata Gibbsa z serii „Piraci z Karaibów”. W sumie na imprezie ma się pojawić ponad 200 gości: autorów, aktorów, twórców, a także przedstawicieli świata nauki.
„Z dumą mogę powiedzieć, że jesteśmy już na etapie, na którym to goście polecają nas sobie nawzajem. Udziela im się pozytywny nastrój tego wydarzenia, czują się u nas zaopiekowani. Co równie ważne, widzą, że nie kasujemy dodatkowych pieniędzy od uczestników za autografy, za zdjęcia z gośćmi. Dzięki temu gotowi są pojawić się u nas na bardzo preferencyjnych warunkach” – powiedział.
Znacząca część gości zaproszonych na Pyrkon to autorzy książek i twórcy komiksów. W tym roku w Poznaniu pojawią się m.in. Siri Pettersen, Brent Weeks, Jarosław Grzędowicz, Elżbieta Cherezińska czy David Lloyd. Tegoroczną nowością festiwalu będzie strefa fanów „Star Wars”. Miłośnicy „Gwiezdnych wojen” spotkają np. Joonasa Suotamo, który w najnowszych odsłonach wcielał się w rolę Chewbakki.
Każdego roku podczas Pyrkonu w całym Poznaniu spotkać można cosplayerów, osoby przebrane za księżniczki, rycerzy, magów czy postacie ze „Star Wars”. Współorganizatorka Pyrkonu Laura „Asgardian Fraud” Czerwinski powiedziała PAP, że dla wielu cosplayerów punktem honoru jest przygotowanie na każdą dużą imprezę nowego stroju. Przyznała, że w ostatnich latach także w Polsce coraz łatwiej jest zdobyć materiały potrzebne do jego wykonania.
„Użyć można wszystkiego, nawet plastikowych łyżeczek znalezionych w jakiejś kawiarni. Natomiast do cosplayu zazwyczaj wykorzystywane są bardzo specyficzne materiały. Oczywiście wiele osób przyjeżdżających na Pyrkon kupuje gotowe stroje - cosplay to przede wszystkim zabawa, nie ma obowiązku własnoręcznego tworzenia kostiumu” – powiedziała.
Na Pyrkonie działać będzie wypożyczalnia kostiumów i fotostudio cosplayowe. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs na najlepszy projekt.
W programie Pyrkonu znalazło się wiele wydarzeń muzycznych. Zagrają m.in. Nocny Kochanek, japoński zespół Burnout Syndromes czy zespół Jeremiah Kane. Specjalny koncert utworów kojarzonych z produkcjami SF przygotowuje Orkiestra Miasta Poznania przy MPK.
Podczas festiwalu na MTP staną stoiska ponad 300 wystawców mających w asortymencie m.in. gadżety ze znanych i mniej znanych uniwersów, ale też unikatowe, rękodzielnicze wyroby.
W ubiegłym roku na Pyrkonie pojawiło się ponad 52 tys. osób.
Organizator Pyrkonu, stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era”, które jest organizacją non profit, zrzesza entuzjastów literatury, gier i filmów związanych z fantastyką. Klub organizuje także sesje RPG, spotkania z grami planszowymi oraz dyskusje literackie. Tworzy go ponad 70 członków i sympatyków.