CzytanieRządzi w Domu Literatury

Podziel się:

Cykl spotkań czytelniczych dla dzieci #CzytanieRządzi w Domu Literatury powraca w 2024 roku w poszerzonej formule. Dzięki zaangażowaniu Dzielnicy Śródmieście, m.st. Warszawy, oprócz otwartych poranków z udziałem autorów literatury dziecięcej, organizowane będą popołudniowe spotkania dla grup zorganizowanych.

W nowym roku Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st Warszawy oraz Fundacja Powszechnego Czytania kontynuują cykl spotkań czytelniczych dla dzieci. To dalszy ciąg działań pod hasłem #CzytanieRządzi, ogólnopolskiej kampanii poświęconej czytelnictwu, który pokazuje nieustające zaangażowanie samorządu warszawskiego w istotną kwestię promocji czytania oraz realizację deklaracji, którą podjęła Unia Metropolii Polskich i przedstawiciele jej członkowskich miast.

Kontynuacja tego cyklu przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy potwierdza potrzebę i słuszność konsekwentnego podejmowania takich inicjatyw, co może być wzorem i inspiracją dla innych miast, gmin i samorządów. Działania lokalnych władz na rzecz promocji czytania wśród mieszkańców, przez zapraszanie do udziału w kulturze książki – co ważne – także osób nieczytających i wykluczonych jest bardzo istotne dla naprawy stanu czytelnictwa. Należy pamiętać o wskazywaniu pożytku z czytania, a także zachęcaniu do korzystania z publicznych bibliotek, czyli darmowych zasobów, które oferuje miasto, co też podkreśla samorząd warszawski.

Jesienny cykl spotkań "CzytanieRządzi" pokazał, że mieszkańcy potrzebują proczytelniczych inicjatyw i chętnie w nich uczestniczą. Jako samorząd, bardzo chcemy i powinniśmy to zainteresowanie utrzymywać i docierać z nimi jeszcze szerzej, wspierając w tym też działania bibliotek publicznych w Śródmieściu, które dziś otwarte są na czytelników – wskazuje Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ich celem jest stworzenie przyjaznej atmosfery, która pomoże w zaprzyjaźnianiu najmłodszych z książką, przez czytanie fragmentów tekstów, rozmowy i zabawy plastyczne skupione wokół ulubionych dziecięcych bohaterów literackich. Kluczowym punktem spotkań jest obecność najbardziej znanych twórców literatury dla dzieci. Dotychczas zajęcia te odbywały się w sobotnie poranki w Domu Literatury w Warszawie. W 2024 roku będą organizowane dwa razy w miesiącu – w soboty, tak jak dotychczas, pod hasłem "CzytanieRządzi o Poranku", w otwartej dla wszystkich formule. Oprócz tego we wtorki, w spotkaniach "CzytanieRządzi Po Południu" będą mogły wziąć udział grupy zorganizowane – podopieczni wraz z wychowawcami.

Naszym marzeniem, a zarazem długoterminowym celem jest, aby każde dziecko w Polsce miało dostęp do książek i mogło uczestniczyć w kulturze książki. Dlatego zależało nam na rozszerzeniu dotychczasowej formuły czytelniczych spotkań dla najmłodszych – w taki sposób, by mogły w nich uczestniczyć także dzieci, które będą przyprowadzane przez opiekunów. Zależy nam na dotarciu również w taki sposób – rodzice nie zawsze mają pomysł czy czas, by przyprowadzić swoje dziecko – mówi Marynia Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania.

Zeszłoroczne spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. W sobotnich porankach poświęconych czytaniu wzięło udział ponad 500 młodych uczestników. Ich gośćmi byli m.in. Grzegorz Kasdepke, Zofia Stanecka, czy Joanna Jagiełło. Tegoroczną edycję cyklu rozpoczną spotkania z Edytą Jungowską – w najbliższą sobotę i wtorek. W kolejnych tygodniach odbędą się poranki i popołudnia z udziałem pisarzy, ilustratorów, a także aktorów. W tym możemy liczyć na obecność m.in. Agaty Romaniuk, Marianny Oklejak, a także szwedzkiej autorki Sary Lundberg. Szczegóły nadchodzących spotkań będą na bieżąco aktualizowane na stronie FPC (www.fpc.org.pl/spotkania).

W wychowywaniu młodych czytelników pierwszym krokiem jest zainteresowanie książką, a następnie ważne jest wypracowanie nawyku czytania. To umiejętność, którą nabywamy i rozwijamy, stąd warto wpierać – przede wszystkim wśród dzieci – chęć sięgania po lekturę. Badania pokazują, że czytanie dla przyjemności wśród uczniów ma większy wpływ na ich sukces edukacyjny niż pochodzenie socjoekonomiczne. Dlatego tak istotne jest zaangażowanie samorządów w proczytelnicze działania, zwłaszcza z myślą o tych, którzy dostęp do książek mają szczególnie utrudniony, tak jak w przypadku dzieci ze świetlic środowiskowych. To głównie do nich skierowane jest zaproszenie do udziału w czytelniczych popołudniach.

Sobotnie spotkania z najpopularniejszymi autorami literatury dziecięcej w Domu Literatury zgromadziły dotychczas wielu młodych czytelników. To odpowiednie miejsce, w którym poczuć można miłość do książek. Poranki dla dzieci i rodziców doskonale wypełniły kalendarz organizowanych u nas spotkań, obok wielu wydarzeń dla dorosłych. Nowa inicjatywa w postaci grupowych spotkań po południu, będzie kolejnym, słusznym dodatkiem – zaznacza Anna Hejman, Dyrektor Fundacji Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej.

Spotkania odbywać się będą w Auli Domu Literatury w Warszawie, ul Krakowskie Przedmieście 87/89.
Wzięcie udziału w wydarzeniach możliwe jest po wcześniejszym zgłoszeniu udziału na adres e-mail:
poranki@fpc.org.pl. O możliwości uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegóły: https://fpc.org.pl/spotkania


Organizatorzy cyklu: Fundacja Powszechnego Czytania, Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy
Partner: Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej
Miejsce spotkań cyklu: Aula Domu Literatury w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
Terminy i godziny spotkań: soboty 11:00-13:00, wtorki 15:00-17:00; aktualny harmonogram spotkań
oraz nazwiska gości będą umieszczone i aktualizowane na stronie organizatora

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ksiazka.net.pl
#wiadomości #spotkanie autorskie #książka dla dzieci

Więcej tematów: