Julian Przyboś patronem Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Podziel się:

Tegorocznym patronem jubileuszowej, dziesiątej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, która odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia, został Julian Przyboś.

Julian Przyboś był jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej i najbardziej wpływowych polskich poetów, eseistów i tłumaczy XX wieku. Początkowo inspirował się teorią Tadeusza Peipera, z czasem wzbogacając swoją twórczość o refleksyjną i pejzażową lirykę.

Kuratorem tegorocznego Pasma Patrona będzie prof. dr hab. Edward Balcerzan. Teoretyk literatury, krytyk literacki, tłumacz, poeta oraz prozaik, a przy tym eddytor i redaktor pism Juliana Przybosia.  Jak sam pisze: „w latach sześćdziesiątych twórczość Przybosia stanowiła centralny układ odniesienia dla najdonioślejszych zdarzeń w polskiej sztuce słowa. » Dziś Przyboś jest w czyśćcu «, powiedziała (...) Wisława Szymborska; poeta nie cieszy się popularnością godną swego talentu. Sytuacja jest paradoksalna. Szansą zmiany (na lepsze) w recepcji poety wydaje się spotkanie żywiołów metafizycznych: Przybosia i autorów współczesnych, którzy nierzadko stają się odkrywcami lądów — przez niego wiele lat temu odkrytych...”.

Rozmowom w ramach Pasma Patrona będzie przewodzić hasło: „Julian Przyboś – poeta naszych czasów”.

W pracach nad programem bierze udział również Przyjaciel Festiwalu oraz Honorowy Obywatel Szczebrzeszyna – Wiesław Myśliwski.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Festiwal Stolica Języka Polskiego
#wiadomości #festiwal literatury #Festiwal Stolica Języka Polskiego

Więcej tematów: