W Petersburgu policja przerwała promocję wydanej po polsku książki poświęconej pamięci o zbrodniach stalinowskich

Podziel się:

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki „Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń”, poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.

Policja sprawdziła dokumenty wszystkich obecnych na sali, a także zarekwirowała jeden egzemplarz książki - przekazał PAP konsul Ślubowski. Jak dodał, funkcjonariusze twierdzili, że szukali na sali "opozycjonistów i zagranicznych agentów".

Również kremlowskie media, które pojawiły się wraz z policją sugerowały, że w Interiernym Teatrze, gdzie miała miejsce prezentacja książki, odbywa się "zorganizowane przez polskich dyplomatów spotkanie rosyjskiej opozycji" - dodał konsul. Po godzinie policjanci opuścili teatr, spisując wcześniej dane wszystkich zebranych.

Irina Flige to badaczka zbrodni stalinowskich i przewodnicząca petersburskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał. Ta powstała w 1987 r. organizacja przez dekady zajmowała się badaniem represji politycznych w ZSRR i zbrodni stalinowskich, a także obroną praw człowieka we współczesnej Rosji. W 2022 r. organizacja została wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla. W grudniu 2021 r. władze rosyjskiej nakazały likwidację Memoriały, wcześniej organizacji nadano status "zagranicznego agenta".

Polskie tłumaczenie książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń" wydano przy współudziale Instytutu Polskiego w Petersburgu i Centrum im. Mieroszewskiego.

W czasach stalinowskiego wielkiego terroru (1934-1941) uroczysko w położonym ok. 400 km na północny wschód od Petersburga Sandarmochu było miejscem masowych rozstrzeliwań i pochówków więźniów, mieszkańców Karelii oraz przymusowych przesiedleńców i ofiar operacji narodowościowych (w tym tzw. operacji polskiej). W egzekucjach zginęło ok. 6 tys. osób różnych narodowości i wyznań, w tym co najmniej 240 Polaków. Stowarzyszenie Memoriał organizuje co roku w Sandarmochu uroczystości poświęcone ofiarom staliznizmu.(PAP)

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: https://dzieje.pl
#wiadomości #książki #Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń #Irina Flige #zbrodnie stalinowe w Rosji #Instytutu Polski

Więcej tematów: