Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze z polskim udziałem już od soboty

W najbliższą sobotę 25 listopada rozpoczną się Feria Internacional del Libro de Guadalajara (FIL), jedne z największych targów książki na świecie i największe targi branży wydawniczej języka hiszpańskiego na kontynencie amerykańskim. W tym roku gościem honorowym jest Unia Europejska, a prezentację koordynuje EEAS, Europejska Służba Działań Zewnętrznych. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą RP w Meksyku, a wśród gości znaleźli się Witold Szabłowski i Jacek Dukaj.

Obecność w Guadalajarze wpisuje się w trzyletnią strategię Instytutu Książki, które celem jest wzmocnienie obecności polskiej literatury na rynkach hiszpańskojęzycznych. W tym roku Polska była gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie, ponadto przekłady na język hiszpański są obecnie jednym z priorytetów Programu Translatorskiego ©Poland, którego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Udział w Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze będzie także ważnym akcentem świadczącym o znaczeniu Polski w UE i pozwoli poznać bliżej polską literaturę i kulturę odległym geograficznie oraz kulturowo czytelnikom i specjalistom z branży, co w dłuższej perspektywie przyniesie owoce, m.in. w postaci nowych przekładów na język hiszpański.

Unia Europejska będzie gościem honorowym imprezy, a jej prezentacja odbędzie się pod hasłem „Budowanie Unii Kultur”. UE przybliży ponad 70 autorów z 27 państw członkowskich i Ukrainy. Wśród zaproszonych autorów znaleźli się m.in. Colm Toibin, Andrej Kurkow, Jachym Topol, Tatiana Tibuleac, Frank Westerman, Nora Ikstena, Maria Duenas, Arnon Grunberg i Eva Meijer (program europejskiej prezentacji znaleźć można tutaj). Polskę reprezentować będą Jacek Dukaj i Witold Szabłowski, którzy wezmą udział w panelach dyskusyjnych z innymi pisarzami europejskimi i latynoskimi, a także w spotkaniach autorskich w Mexico City.

Pierwsze ze spotkań z Jackiem Dukajem odbędzie się we wtorek 28 listopada o godz. 17.00. Będzie to panel pt. „Nowe formy literatury i promocji książki: doświadczenia autorów”. Dzień później Jacek Dukaj będzie gościem spotkania autorskiego na targach, w piątek 1 grudnia weźmie udział w spotkaniu pt. „Utopia i rzeczywistość: dialog”, zaś 5 grudnia o godz. 19.00 w księgarni FCE odbędzie się spotkanie promocyjne hiszpańskiego przekładu „Katedry” autorstwa Amelii Serraler Calvo z jego udziałem. Witold Szabłowski weźmie z kolei udział w dwóch panelach: „Od dziennikarstwa do literatury” (29 listopada, godz. 19.30) i „Konflikty i literatura: współczesne kryzysy z punktu widzenia narracji” (30 listopada, 17.00).

Unia Europejska przygotowała ponadto m.in. program dla profesjonalistów z branży wydawniczej, program artystyczny, program dla dzieci i młodzieży, a także Festiwal Kina Europejskiego.

Ponadto w niedzielę 26 listopada w godzinach 18:30 - 20:00 na Forum Pawilonu Europejskiego Grupo Teatral Emergente wystawi „Emigrantów” Sławomira Mrożka.

Dziewięciodniową imprezę w centrum kongresowym Expo Guadalajara co roku odwiedza ponad pół miliona czytelników.

37 edycja Feria Internacional del Libro de Guadalajara potrwa do niedzieli 3 grudnia. W przyszłym roku gościem honorowym imprezy będzie Hiszpania.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

#wiadomości #targi #Witold Szabłowski #Jacek Dukaj #Feria Internacional del Libro de Guadalajara