To wydarzenie dla każdej osoby, która lubi dobrą książkę – mówi Dominika Kossowska-Janik, organizatorka Festiwalu Literatury Azjatyckiej. Impreza odbywa się 18-19 listopada 2023 roku i po raz pierwszy jest organizowana przez Muzeum Azji i Pacyfiku.
Życie to długa i samotna droga i potrzebna jest interesująca książka, żeby znieść tę podróż” – to motto przewodnie tegorocznego Festiwalu Literatury Azjatyckiej, zaczerpnięte z książki „Złote czasy” autorstwa Wanga Xiaobo.
„Festiwal powstał z miłości do książek. Brakowało nam miejsca, gdzie moglibyśmy porozmawiać o literaturze azjatyckiej” – powiedziała PAP Dominika Kossowska-Janik, organizatorka festiwalu.
„Na początku tego roku zaczęliśmy organizować comiesięczne seminaria literackie w Muzeum Azji i Pacyfiku, podczas których omawiana była wybrana lektura. Ponieważ z czasem okazało się, że zainteresowanie prozą pozaeuropejską w Polsce rośnie, zdecydowaliśmy się zorganizować festiwal i wyjść poza grono stałych odbiorców. Chcielibyśmy dotrzeć również do osób, które wcześniej nie miały styczności z literaturą azjatycką, a dzięki festiwalowi będą mogły odkryć jej piękno” – dodała Kossowska-Janik.
Podczas Festiwalu Literatury Azjatyckiej odbędzie się seria spotkań i wykładów dotyczących nowości wydawniczych literatury azjatyckiej. Zaplanowane są również warsztaty, m.in. z projektowania ekslibrisu i pisania haiku.
Na festiwalu znajdzie się także część targowa ze stoiskami czołowych wydawnictw specjalizujących się w literaturze o tematyce azjatyckiej.
„Skupiamy się w tym roku na literaturze pięknej, ale warto zaznaczyć, że na festiwalu będą książki ze wszystkich gatunków, także literatury faktu. Dodatkowo zaprosiliśmy polskich autorów piszących o Azji, Piotra Milewskiego i Michała Górnego, którzy będą prezentować swoje książki, więc na festiwalu będzie okazja do zdobycia autografów” – powiedziała Kossowska-Janik.
„Literatura azjatycka jest bardzo różnorodna, dzięki czemu każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Są zarówno książki zakorzenione w lokalnej kulturze, jak i takie, które poruszają tematy uniwersalne. Chcemy pokazać, że literatura azjatycka wcale nie musi być daleka polskiemu czytelnikowi, nawet jeśli wyrasta w zupełnie innych tradycjach” – wytłumaczyła organizatorka.
Na festiwal zaproszone są także rodziny z dziećmi, dla których przewidziane są bajki mówione na wystawie stałej. W sobotę będzie to bajka indonezyjska, a w niedzielę – kazachska. „Zależy nam na pokazaniu, że literatura to nie tylko słowo pisane, ale także słowo mówione” – dodała Dominika Kossowska-Janik.
Jak podaje Muzeum Azji i Pacyfiku, Festiwal Literatury Azjatyckiej jest planowany jako wydarzenie cykliczne, które „z roku na rok będzie coraz większe”.
Festiwal odbywa się w najbliższy weekend w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp wolny. Pełny plan festiwalu dostępny jest na stronie organizatora.