NPRCz 2.0 z promocją czytelnictwa na polskich dworcach kolejowych

Podziel się:

W piątek 4 sierpnia w hali głównej Dworca Wschodniego w Warszawie pojawi się specjalna strefa relaksu z książką. To owoc akcji „Pociąg do czytania”, zorganizowanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W kolejne piątki, aż do 1 września, strefa będzie pojawiała się także na innych polskich dworcach.

Pasażerowie na Dworcu Wschodnim PKP w stolicy w godzinach 9:00-18:00 będą mogli nie tylko wypełnić czas oczekiwania na pociąg ciekawą lekturą, ale też skorzystać z aktywności przygotowanych przez animatorów i bibliotekarzy. W kolejne piątki strefa NPRCz 2.0 pojawi się na dworcach kolejowych w Katowicach (11 sierpnia), Gdyni (18 sierpnia), Krakowie (25 sierpnia) oraz we Wrocławiu (1 września).

Celem akcji „Pociąg do czytania” jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie, że podróż i lektura książek to doskonałe połączenie. Obie aktywności poszerzają naszą wiedzę o świecie, przenoszą nas w nowe, często nieznane rejony i realia, wzbogacają nasze doświadczenia i przeżycia, pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy.

„Idea stref czytelniczych w przestrzeni publicznej doskonale wpisuje się w założenia kampanii społeczno-informacyjnej, prowadzonej przez NCK w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. To jeden z największych programów wieloletnich MKiDN, realizowanych przez czterech operatorów instytucjonalnych, przy osobistym wsparciu prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, który nadał mu priorytetowe znaczenie. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera, Polskich Kolei Państwowych, książki i biblioteki wychodzą na spotkanie z czytelnikami i pojawią się w miejscach nieoczywistych dla literatury, takich jak dworce kolejowe. W ten sposób możemy promować czytelnictwo również wśród tych osób, które nie czytają na co dzień. Każdy z nas zasługuje na stały kontakt z literaturą, ponieważ książki stanowią wspaniałe źródło inspiracji i kreatywności, a czytanie to najlepsza droga rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Czytanie ma tylko dobre strony” – podkreślił prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Do końca wakacji w specjalnie zaprojektowanej mobilnej strefie relaksu, która będzie wędrowała przez kolejne sierpniowe piątki po największych polskich dworcach kolejowych, podróżni będą mogli odpocząć na leżakach lub fotelach z interesującą lekturą. Dodatkowo zaplanowane zostały atrakcje, które mają zachęcić gości strefy do rozmaitych aktywności proczytelniczych. Książka to nie tylko słowa, ale też ilustracje, dlatego w ramach akcji przewidziano zabawy rysunkowe prowadzone przez Roberta Trojanowskiego, autora publikacji edukacyjnych dla dzieci, który będzie tworzył na żywo rysunki na specjalne zamówienie publiczności. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali quizy literackie i warsztaty plastyczne. Kolejna atrakcja strefy to Księga Podróży, w której pasażerowie będą mogli dzielić się refleksjami i wspomnieniami z wakacji oraz impresjami związanymi z literaturą. Sprawdzimy, jakie książki umilają im podróże, co polecają i kto ich inspiruje.

„Jesteśmy spółką społecznie odpowiedzialną, w związku z czym chętnie angażujemy się – poprzez udostępnienie powierzchni na dworcach czy nośników reklamowych – w przedsięwzięcia o znaczeniu edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Współpracujemy także z wieloma podmiotami przy organizacji wydarzeń o charakterze patriotycznym i tożsamościowym. Sami również inicjujemy tego rodzaju działania, a jednym z nich jest program nadawania imion wybranym dworcom kolejowym. Współpracę z NCK przy programie ukierunkowanym na upowszechnienie czytelnictwa w Polsce traktujemy jako wyróżnienie. Lektura książki i podróż koleją to sprawdzone oraz doskonałe połączenie. Jestem pewien, że dzięki wspólnej akcji NCK i PKP S.A. przekona się o tym jeszcze więcej pasażerów” – powiedział dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

 Ważnym elementem akcji „Pociąg do czytania” jest lokalność i aktywności związane z konkretnym miastem i regionem, np. dodatkową atrakcją warszawskiej strefy NPRCz 2.0 na Dworcu Wschodnim 4 sierpnia będzie spacer z przewodnikiem pt. „Praga w podróży”, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ. Podczas przechadzki po dworcu poznamy związane z nim ciekawostki, w tym m.in. wykorzystanie przestrzeni dworcowej w kultowych filmach, jak np. „Nie lubię poniedziałku”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” czy „Czterdziestolatek”.

Partnerami stref czytelniczych na kolejnych dworcach będą lokalne biblioteki, które zaplanowały specjalne propozycje, skierowane do różnych grup czytelników. Będą to: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu – Filia nr 12.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ksiazka.net.pl
#wiadomości #książki

Więcej tematów: