Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się już za nieco ponad miesiąc! 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszeć będzie można na wrocławskich Hubach. Jednak zanim otwarte zostaną drzwi do literackiego „Gabinetu osobliwości”, organizatorzy zapraszają na cykl spacerów, które przybliżą osobliwe sekrety osiedla.
Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich w tym roku jest pisarka Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty łączy hasło „Gabinet osobliwości”. Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. W tym roku wybór padł na rozciągające się pomiędzy ulicami Hubską, Ślężną i Armii Krajowej Huby.
Spacerem po osiedlu
Trzy poprzedzające Europejską Noc Literatury sobotnie przedpołudnia będą okazją, by bliżej poznać tegoroczną lokalizację wydarzenia. Podczas spacerów będzie można dowiedzieć się więcej o architekturze osiedla, poznać hubskie historie i legendy oraz osobliwe miejsca i konstrukcje. Dla osób, które niewiele wiedzą o Hubach, będzie to też szansa, by poznać topografię osiedla i zaplanować trasę na 19 sierpnia.
Pierwsza wędrówka (29 lipca) skupi się na architekturze Hub, na których stara zabudowa jest często przemieszana z budownictwem epoki PRL oraz dzikiego kapitalizmu lat 90. Przewodnikiem po zakamarkach tej dość osobliwej architektonicznej mozaiki będzie Maciej Czarnecki. Z kolei 5 sierpnia Szymon Maraszewski poprowadzi wyprawę szlakiem legend, anegdot, plotek i kryminalnych doniesień rodem z hubskiego rejonu. Ostatnia wycieczka z Kaliną Zatorską i Agatą Gabiś (12 sierpnia) przebiegnie śladem osiedlowych „cudów i dziwów” – samoróbek, oddolnych interwencji, odręcznych napisów i szalonych instalacji. Nie zabraknie wizyty w najmniejszym warownym zamczysku w regionie, ogródkach pełnych osobliwych rzeźb, a nawet terenie lęgowym wielobarwnych łabędzi z… opon!
Udział w spacerach jest bezpłatny. Każda wyprawa zaczynać będzie się o godzinie 11:00 pod głównym wejściem do budynku Dyrekcji Kolei (ul. Joannitów 13).
ENL dla najmłodszych
We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu organizatorzy szykują również literackie propozycje dla dzieci. 10 sierpnia w filii nr 4 MBP (ul. Wieczysta 105) najmłodsi miłośnicy książek, pod czujnym okiem ilustratorki Gosi Kulik, tworzyć będą krótkie historie nawiązujące do „Gabinetu osobliwości”. Wykorzystując różne formy graficzne i inspirując się tytułami, cytatami, fragmentami lub okładkami rozbudzą swoją wyobraźnię tworząc własne opowieści i odkrywając różne formy czytelnicze. W tym samym miejscu, ale już 19 sierpnia o 11:00 odbędzie się również interaktywne spotkanie z kuratorką Nocy Literatury – Sylwią Chutnik.
Ogłaszamy program literacki!
Dorośli swoją przygodę z gabinetem osobliwości rozpoczną 19 sierpnia o 18:00. W 10 miejscach na osiedlu wybrzmi 10 fragmentów książek, które przeczyta 10 osobistości polskiej kultury. Jakie tytuły wybrała do „Gabinetu osobliwości” Sylwia Chutnik? Kogo i gdzie będzie można usłyszeć tego dnia we Wrocławiu?
Już dziś zapraszamy na konferencję prasową Europejskiej Nocy Literatury, podczas której ogłosimy program literacki ENL-u, nazwiska czytających osób i miejsca czytań. Konferencja odbędzie się 17 lipca o godzinie 12:00 na Hubach – więcej informacji wkrótce!
12. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 pod hasłem „Gabinet osobliwości” – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową, Facebooka oraz Instagram. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu:
Kajetan Buturlak, +48 508 492 131, kajetan.buturlak@instytutkultury.pl