Z okazji 50-lecia komiksu „Kajko i Kokosz” Janusza Christy Mennica Gdańska przygotowała monetę, która przedstawia losy słynnych komiksowych bohaterów. Jej koszt to 999 zł.
Każda z monet jest numerowana, dzięki czemu nie ma drugiej takiej na świecie. Moneta została wybita z 2 uncji czystego srebra w limitowanym nakładzie wynoszącym 500 sztuk. Zapakowana jest w tematyczne pudełko wraz z certyfikatem autentyczności.
Jak czytamy w opisie, rewers monety przedstawia esencję całej serii. W centralnej części znajdują się kolorowi główni bohaterowie, czyli Kajko (z lewej strony) i Kokosz (z prawej strony). Dookoła nich znajdują się ważne postacie drugoplanowe: Ciotka Jaga (na miotle), kruk Gdaś, kasztelan Mirmił, zbój Łamignat, Hegemon, Kapral, smok Miluś i Lubawa. W górnej części rewersu widnieje data powstania pierwszego komiksu, a na dole znajduje się logo serii. Monetę zdobi ultra wysoki relief, który wynosi aż 3 mm.
Z kolei na awersie widnieje wizerunek grodu kasztelana Mirmiła, w którym mieszkali słowiańscy wojowie. W centralnej części umieszczono herb emitenta, nominał, próbę kruszcu oraz wagę monety.
Janusz Christa (19.07.1934 Wilno – †15.11.2008 Sopot) – jeden z najwybitniejszych i najbardziej popularnych twórców komiksu w Polsce. Od 1945 roku mieszkał i tworzył w Sopocie. Twórca komiksów z serii Kajko i Kokosz, Kajtek i Koko, Gucek i Roch. Pierwsze prace opublikował w miesięczniku „Jazz”, magazynie „Przygoda”, gazecie codziennej „Głos Wybrzeża” i tygodniku „Nowa Wieś”. W 1957 roku podjął współpracę z gdańską popołudniówką „Wieczór Wybrzeża”, gdzie przez 17 lat ukazywały się przygody Kajtka i Koka oraz Kajka i Kokosza. Po odejściu z „Wieczoru”, przygody dzielnych wojów Mirmiła, autor rysował dla „Świata Młodych” oraz magazynu „Relax”, dla którego stworzył również wiele innych ciekawych historii w różnych stylach, w tym quasi-realistyczny komiks z przygodami Gucka i Rocha. W latach 80. i 90. XX wieku ukazało się blisko 30 albumów z komiksami Janusza Christy, a ich łączny nakład przekroczył 10 mln eg.