„Schron przeciwczasowy” Georgiego Gospodinowa z nagrodą Bookera 2023

Podziel się:

Laureatem Międzynarodowej Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego w Wielkiej Brytanii, został Georgi Gospodniow za książkę „Schron przeciwczasowy” (ang. „Time Shelter”) , w angielskim tłumaczeniu Angeli Rodel. Książkę w języku polskim wydało Wydawnictwo Literackie w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak. 

Nagroda w wysokości 50 tys. funtów zostanie równo podzielona między autora i tłumacza. To pierwsza bułgarska powieść, która zdobyła tę prestiżową nagrodę. Jak przyznał w niedawnym wywiadzie sam autor, była zainspirowana globalnym zwrotem w kierunku populizmu. 

Georgi Gospodniow jest jednym z najchętniej tłumaczonych współczesnych pisarzy bułgarskich. Jego twórczość spotkała się z uznaniem czołowych opiniotwórczych periodyków, m.in. „The New York Timesa” czy „The New Yorkera”. Jest także laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Z opisu wydawcy:

Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. Swoją ideę niesienia innym pomocy realizuje w wyjątkowej klinice przeszłości w Szwajcarii, którą zakłada dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mogą wybierać spośród wszystkich minionych dekad XX wieku, by odnaleźć swoją bezpieczną przestrzeń. Wkrótce oferowana przez Gaustyna kuracja przyciąga nie tylko chorych, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby powrócić do szczęśliwych chwil. Klinika odblokowuje ich wspomnienia, przywracając czas, w którym czuli spokój i spełnienie. Jednocześnie europejscy przywódcy, chcąc ratować przyszłość świata, organizują ponadnarodowe referendum w sprawie wyboru… wspólnej przeszłości. 

„Czy należy spoglądać wstecz? Czy przeszłość jest niebezpieczna? Jak zyskać trochę czasu, kiedy mierzysz się z deficytem przyszłości? Prosta odpowiedź brzmi: trzeba zawrócić. Bo jeśli istnieje coś pewnego, jest to przeszłość”. Georgi Gospodinow.

Międzynarodowa Nagroda Bookera (The Man Booker International Prize) to przyznawane corocznie wyróżnienie dla najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Nagroda w wysokości 50 tys. funtów dzielona jest równo pomiędzy autora i tłumacza. Od ponad pięciu dekad wyróżnienie to zapewnia uznanie i czytelników wybitnej beletrystyce.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: rynek-ksiazki.pl
#wiadomości

Więcej tematów: