ZABAJNIK to przestrzeń i czas na spotkanie z książką, autorem jej treści i ilustracji podczas rozmów i warsztatów. Chcemy pokazać młodym ludziom jak wspaniałe może być obcowanie z literaturą, która inspiruje, uczy, porusza ważne tematy, jest rozrywką i odskocznią.
Fot. zabajnik.pl
Czytanie nie powinno być przywilejem – to warunek konieczny do wychowywania mądrych, odpowiedzialnych za siebie i świat młodych ludzi.
Wszystkie badania potwierdzają, że czytające dzieci i młodzież to szczęśliwsi, zdrowsi psychicznie, lepiej wyedukowani, przedsiębiorczy, inicjatywni i mniej podatni na manipulację młodzi ludzie.
Chcemy, aby nieczytający uczestnicy przekonali się, jak fajne jest czytanie, a Ci czytający mieli frajdę obcowania z literaturą w najlepszym wydaniu.
Nasz Festiwal to spotkania z autorami książek, warsztaty z ilustratorami, wystawy, konkursy i inne aktywności. Każdy znajdzie coś dla siebie!
ZABAJNIKOWI GOŚCIE:
RENATA PIĄTKOWSKA
Polska pisarka, autorka książek dla dzieci, mama Marty i Kacpra, ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest autorką książek dla dzieci: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”. Renata Piątkowska znalazła się wśród laureatów konkursu, rozstrzygniętego na początku kwietnia 2008., o Nagrodę im. M. Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Patronat honorowy sprawował m.in. Minister Edukacji Narodowej. Celem konkursu jest odkrywanie osób, dzieł i inicjatyw, które wspierają wszechstronny rozwój dziecka oraz jego spontaniczną i twórczą aktywność.
EWA NOWAK
Pisarka, pedagog terapeuta, publicystka. Współpracuje z pismami „Cogito”, „Sens”.
W 2002 roku ukazała się jej pierwsza powieść „Wszystko, tylko nie mięta”. Obecnie na rynku dostępnych jest siedemdziesiąt tytułów.
Misja Ewy Nowak polega na stawianiu pytań i pozwalaniu bohaterem odpowiadać na nie po swojemu. Jej twórczość wyróżnia się głębią psychologiczną i wielowymiarowością postaci, również tych drugoplanowych.
Za książkę „Pajączek na rowerze” otrzymała wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. W 2009 roku powieść „Bardzo biała wrona” otrzymała tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY w kategorii literatura młodzieżowa. Również tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY (2020) otrzymała powieść „Orkan Depresja” traktująca o depresji wśród nastolatków. Ta ostatnia powieść trafiła również na listę Białych Kruków (White Ravens) Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej (niem. Internationale Jugendbibliothek, IJB).
DAWID ŻURAWSKI
Grafik, rysownik, pasjonat komiksów i animacji.
Swoją twórczość publikuje w internecie. Są to głównie krótkie formy komiksowe, humorystyczne rysunki i animacje. Jego komiksy można spotkać w zinach Cemęt, Darmozin oraz w magazynie komiksowym Akt.
Pan Dawid wydał również pełnowymiarowy komiks „Kraina Pingwina”, którego pierwszy album zatytułowany „Ekspedycja” ukazał się nakładem wydawnictwa Captainmike.pl
KATARZYNA RYRYCH
Z wykształcenia anglistka, z zamiłowania: malarka i pisarka, autorka licznych książek dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu, jak pieszczotliwie mówi o dzieciach. Pięciokrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, w którego V edycji zdobyła także Grand Prix. Jej książki otrzymały m.in.: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY, nagrodę Literacka Podróż Hestii, Nagrodę Specjalną Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Dziecko jest najważniejsze (dla Wyspa mojej siostry). Jej książki zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities. Mama dwóch synów, przyjaciółka kotów i psów. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo.
AGNIESZKA FRĄCZEK
Doktor habilitowana językoznawstwa, germanistka i leksykografka. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka) czy przysłowiach (Gdzie przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, Złap byka za rogi). Stworzyła także serię książek logopedycznych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w 2019 roku otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej.
AGATA NAPIÓRSKA
Urodzona w Grudziądzu w 1983 roku, dziennikarka i tłumaczka, autorka książek „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia” (Marginesy 2018), „Ha-Ga. Obrazki z życia” (Marginesy, 2023) i dwóch tomów „Jak oni pracują”. Na co dzień redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie”. Mieszka w Warszawie.
MAGDALENA KOZIEŁ-NOWAK
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem oprawy graficznej książek, jak również malarstwem, rysunkiem artystycznym i projektowaniem wnętrz. Zawsze jednak marzyła o tym, by wykonywać ilustracje do książek dla dzieci i jest chodzącym dowodem na to, że marzenia się spełniają!
Zilustrowała kilkanaście książek. Zarówno kolorystyką, jak i tematem swoich ilustracji chce wywołać u czytelnika dobry nastrój.
Lubi spacery po lesie, orzechy najlepiej w połączeniu z czekoladą, twarde gruszki i szklane kulki. Mieszka w Jaworze z córkę Mają, mężem Wojtkiem, owczarkiem poniemieckim Bertą i leniwym kotem Benkiem.
WERONIKA SZELĘGIEWICZ
Pochodzi z Kłodzka, ale mieszka i pracuje w Krakowie. Początkowo miała zostać lekarzem, jednak podczas zdawania matury, w ostatniej chwili, zmieniła zdanie i wybrała polonistykę na UJ. Jest wiecznie zaczytana, ostatnio lubi kryminały. Z Targów Książki wraca obładowana nowymi tytułami, które powoli przestają się mieścić w jej mieszkaniu.
Uczy języka polskiego w krakowskim liceum. Uczniowie cenią ją za niesztampowe i kreatywne zajęcia. Zaraża uczniów miłością do literatury i krytycznego myślenia.
Historie o koniberkach stworzyła dla swoich dzieci. Opowieści było na tyle dużo, że mama-autorka postanowiła je spisać. I tak stopniowo przybywało stronic, na których dziś możemy naszym dzieciom przeczytać liczne historie, do których chętnie się wraca. Jest też autorką popularnych słuchowisk ukazujących się na antenie Radia Wrocław i Radia RAM „Wywiadek na tropie” oraz baśniowych przewodników dla dzieci „Niesamowite przygody Diabnielątka i Diabniołeczka”.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.