Niemcy - śladami poetów i myślicieli

Podziel się:

Z wizytą w domu Goethego

Odkrywaj Niemcy śladami poetów i myślicieli. Tu znajdziesz 4 najlepsze miejsca.

  Domu Goethego we Frankfurcie nad Menem

Domu Goethego we Frankfurcie nad Menem © Jürgen M Pietsch

Dom narodzin Johanna Wolfganga Goethego (1749-1832), Frankfurt nad Menem

Już przekraczając próg domu przy ulicy Großer Hirschgraben 23-25 w centrum Frankfurtu, można dostrzec, że Goethe dorastał w zamożnej rodzinie: przestronne pokoje, wyszukane meble, zachęcająco szerokie schody. W tym domu 28 sierpnia 1749 roku, „z dwunastym uderzeniem dzwona” urodził się Johann Wolfgang Goethe. Mały „Jaś-pieszczoszek” („Hätschelhans”), jak nazywała go jego matka, dorastał tu pod dobrą opieką, by z czasem zacząć korzystać z lekcji ośmiu domowych nauczycieli. To tu, przy okrągłym stole w „Niebieskim Pokoju”, Goethe zlecił wykonanie czystopisu dramatu „Götz von Berlichingen”, który był jego pierwszym sukcesem.

Domu Goethego we Frankfurcie nad Menem

Domu Goethego we Frankfurcie nad Menem © Frankfurt Goethe-Haus - Freies Deutsches Hochstift, Foto:www.einfallsreich.net


Dom, w którym mieszkał Friedrich Schiller (1759-1805), Weimar

Friedrich Schiller zaciągnął poważne długi, aby w 1802 roku kupić dla siebie i dla swojej rodziny dom w centrum Weimaru. Dom wart był dla niego 4 200 niemieckich talarów, ale mógł tu spokojnie pracować. Schiller nie cieszył się jednak zbyt długo swoją nową rezydencją, ponieważ zmarł w 1805 roku w wieku 45 lat. Gabinet, w którym Schiller ukończył swoje dramaty „Panna młoda z Messyny” i „Wilhelm Tell”, jest nadal w dużej mierze utrzymany w pierwotnym stanie. Zabawna ciekawostka jest fakt, że tutaj geniusz gromadził również zgniłe jabłka – ich zapach go inspirował.  


Dom, w którym mieszkał Bertold Brecht (1898-1956), Berlin

Kiedy Bertolt Brecht i aktorka Helene Weigel przeprowadzili się w 1953 roku do domu przy ulicy Chausseestraße 125 w dzielnicy Berlin-Mitte (Śródmieście), była to zwykła czynszowa kamienica, mieszcząca na parterze sklep z tytoniem i artykułami spożywczymi. To się jednak szybko zmieniło. Stałymi bywalcami byli tu często dramaturdzy i aktorzy z pobliskich teatrów, zwłaszcza z Teatru Niemieckiego (Deutsches Theater), a później z Zespołu Berlińskiego (Berliner Ensemble). Obecnie pomieszczenia wykorzystywane są przez Forum Literackie.  

Miejsce pracy Bertolda Brechta

Miejsce pracy Bertolda Brechta © dpa


Dom narodzin Karola Marksa (1818-1883), Trewir

Przypadek sprawił, że dom przy ulicy Brückenstraße 10 w Trewirze stał się celem podróży. Wprawdzie Karol Marks urodził się tu 5 maja 1818 roku, ale zaledwie rok później rodzina przeniosła się do innego mieszkania. I o tym na długo zapomniano. Dopiero dzięki odkrytemu w 1904 roku w lokalnej gazecie ogłoszeniu o przeprowadzce, adres ponownie wysunął się na pierwszy plan. Dziś stała wystawa informuje o życiu, pracy i wpływie tego filozofa i ekonomisty.

Wystawa w domu Marksa, Trewir

Wystawa w domu Marksa, Trewir © dpa

 

www.deutschland.de Martin Orth, 05.03.2019

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: www.deutschland.de
#polecanki #deutschland.de #literatura #książki #Johann Wolfgang Goethe #Friedrich Schiller #Bertold Brecht #Karol Marks

Więcej tematów: