W tym roku Instytut Książki po raz pierwszy został oficjalnym partner Festiwalu Granatowe Góry w Wiśle – jednego z najciekawszych wydarzeń literackich w Polsce, które łączy miłość do książek z pięknem beskidzkiej przyrody. W ramach naszej ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” przygotowaliśmy pasmo spotkań i warsztatów dla najmłodszych uczestników oraz ich opiekunów.
Program zostanie zrealizowany w specjalnej dziecięcej odsłonie festiwalu – Granatowe Pagórki – gdzie literatura staje się przestrzenią wspólnego czytania, rozmowy i zabawy w atmosferze festiwalowej radości.
Rozkład jazdy:
- 30 maja | godz. 15:00–16:30
„Tajemnice starej walizki” – warsztaty wokół książki Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza”.
Prowadzący: Krystian Truchalski
- 31 maja | godz. 13:30–15:00
„Kocia Szajka” – spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk, autorką jednej z ulubionych dziecięcych serii detektywistycznych.
- 31 maja | godz. 15:00–16:30
„Kapsuły czasu” – warsztat o książkach i pamięci.
Prowadzący: Mateusz Świstak
Czytobus odwiedzi szkoły w Wiśle
Tuż przed festiwalem Granatowe Góry, 28 i 29 maja, do Wisły zawita Czytobus – mobilna czytelnia, w której obywają się książkowe animacje. Podczas dwóch dni Czytobus odwiedzi szkoły podstawowe w Wiśle i zabierze uczniów na warsztaty w bibliotece, gdzie oprócz literackich zajęć czeka na nich wystawa ilustracji Emilii Dziubak z książki „Wnuczka antykwariusza”. Książka przekazywana jest wszystkim pierwszoklasistkom i pierwszoklasistom w Polsce w ramach naszej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
BookStadion – czytanie i piłka nożna razem
Ponadto, w festiwalowy Dzień Dziecka, 1 czerwca o godz. 11:00, serdecznie zapraszamy na inaugurację tegorocznej odsłony naszego projektu BookStadion, który łączy świat literatury ze sportowymi emocjami. Na Placu Zabaw przy Parku Kopczyńskiego odbędą się:
- Pokaz trików piłkarskich z mistrzem świata i Europy w football freestyle Pawłem Skórą;
- Warsztaty czytelniczo-sportowe i animacje z Pawłem Piwowarczykiem.
Tegoroczna obecność Instytutu Książki na Festiwalu Granatowe Góry to nie tylko promocja czytelnictwa, ale także zaproszenie do wspólnego przeżywania historii – tych opowiadanych słowem, obrazem i ruchem.
Do zobaczenia w Wiśle!