Prezentujemy program 22 Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbędzie się w dniach 28 maja do 1 czerwca we Wrocławiu. W tym miejscu chcielibyśmy odnieść się do symboliki liczby 22, ale po prawdzie jedynie bezradnie możemy rozłożyć ręce. W numerologię brnąć nie zamierzamy. Za to powoli godzimy się z faktem, że może jeszcze nie w tym roku, może jeszcze nie w przyszłym, ale na pewno w tej dekadzie na naszej scenie zaczną pojawiać się autorki i autorzy, których pesel będzie młodszy niż MFK.
Czego i kogo możecie się spodziewać na tegorocznej edycji? Wszystkie karty odsłonimy w kwietniu, ale oczywiście trochę zdradzić już możemy. Po pierwsze w tym roku będzie nieco bardziej filmowo-serialowo. Jasne, każdego roku goszczą u nas autorki i autorzy, których książki są ekranizowane – jest to zjawisko coraz popularniejsze. Ale tematy pracy na planie filmowym, zaangażowania pisarki czy pisarza w takie projekty, zwykle były wątkami pobocznym naszych rozmów. Tym razem od tego będziemy wychodzić. Po drugie dostrzegamy, że coraz liczniej powstają książki kryminalne pisane z myślą o dzieciach i młodzieży. Tego tematu też nie zamierzamy zaniedbać. Będą też punkty programowe bez których nam, ale wam chyba też, ciężko sobie wyobrazić Międzynarodowy Festiwal Kryminału – mamy tu na myśli chociażby wykłady, premiery, lekcje szkolne z udziałem pisarek i pisarzy. Między kolejnymi spotkaniami MFK krążyć będą grupy osób biorących udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich (na zgłoszenia czekamy jeszcze do 8 kwietnia), odbędą się spotkania z siódemką nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru (festiwalowa sobota) oraz pisarzem bądź pisarką, która w tym roku otrzyma Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.
Tradycyjnie już głównymi scenami naszych działań – a przynajmniej tych otwartych dla wszystkich – będą Proza, klub Wrocławskiego Domu Literatury i Stary Klasztor. Niemniej tradycyjnie spodziewajcie się streamingów z wykładów i spotkań.
Do zobaczenia we Wrocławiu!
Codziennie, 28–31 maja 2025
10.00–14.00
Szkoła Języków Obcych LEKTOR, ul. Kazimierza Wielkiego 27
KRYMINALNE WARSZTATY LITERACKIE
trenerzy:
28–30 maja: Karolina Macios, Robert Małecki, Marek Stelar
31 maja: Magdalena Śniecińska
(wydarzenie zamknięte)
Środa, 28 maja 2025
16.00
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
KRYMINALNY SELFPUBLISHING – ZBRODNIA, KARA I NAGRODA
Michał Kuzborski
wykład
Dlaczego kiedy przez kraj przetacza się dyskusja o zarobkach autorów, selfpublisherzy, którzy na każdej książce zarabiają kilkukrotnie więcej od tradycyjnych pisarzy, siedzą najczęściej cicho? Jak odbierani są w Polsce selfpublisherzy i czy ich to obchodzi? Kiedy warto postawić na siebie, a kiedy lepiej publikować u kogoś? Czego nie zrobisz bez wydawnictwa, a co bez wydawnictwa zrobisz znacznie łatwiej? Ambitne podejście w selfpublishingu – na czym polega, a na czym polegać nie może? No i jak wyglądają liczby – po stronie kosztów, zarobków i poświęconego czasu?
Swoimi doświadczeniami i przemyśleniami podzieli się wrocławski autor i selfpublisher, którego debiutancka powieść „Paradoks kłamcy” sprzedała się łącznie w ponad 21 tysiącach egzemplarzy i dotarła do finału Nagrody Wielkiego Kalibru w 2020 roku. Kontynuacja pod tytułem „Złudzenie gracza” właśnie się ukazuje, ponownie w modelu selfpublishingowym.
17.30
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
MACIEJ SZASZKIEWICZ, MARIA MAZUREK, „W GŁOWIE ZABÓJCY. PIERWSZY POLSKI PROFILER KRYMINALNY NA TROPIE NAJGŁOŚNIEJSZYCH ZBRODNI”
współorganizator: Wydawnictwo Wielka Litera
Ta książka to rozmowa dziennikarki Marii Mazurek z doktorem Maciejem Szaszkiewiczem, psychologiem sądowym i prekursorem profilowania w naszym kraju. Profiler odkrywa w niej tajemnice swojego zawodu i opowiada o najgłośniejszych zbrodniach, którymi żyła cała Polska. Również podczas festiwalowej rozmowy opowie, jakie wydarzenia w życiu zwykłego człowieka mogą go doprowadzić do popełnienia najokrutniejszych czynów, co dzieje się w umyśle zabójcy oraz jak przestępcy manipulują śledczymi, mediami i opinią publiczną. Spotkanie dla osób o mocnych nerwach!
19.00
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
BEATA I EUGENIUSZ DĘBSCY, „OSTATNI KRZYK MODY”
Z autorami rozmawia Anna Fluder
współorganizator: Wydawnictwo Agora
Niemal trzy lata – tyle musieliśmy czekać na powrót Tomka Winklera i jego niezawodnej babci Romy. Ale warto było: tym razem detektywi zmierzą się z wyjątkowo paskudną sprawą z dalekiej przeszłości, tajemniczym szantażem i modelką na emeryturze, która okazuje się klientką z piekła rodem. O swoim powrocie do niezwykłego duetu detektywistycznego opowiedzą autorzy cyklu, Beata i Eugeniusz Dębscy.
20.30
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
ROBERT MAŁECKI, „RUMOR”
Z autorem rozmawia Waldek Mazur
współorganizator: Wydawnictwo Literackie
Swoimi poprzednimi książkami Robert Małecki zdążył przyzwyczaić czytelników, że jest autorem mistrzowsko operującym gatunkami literackimi. W „Rumorze” nie jest inaczej. Thriller łączy się tutaj z powieścią sensacyjną, jest zagadka kryminalna, lecz tym razem rozwiązywana przez bohatera, który bardzo różni się od dobrze znanych nam z poprzednich książek autora śledczych z Archiwum X czy komisarza Grossa. A do tego znajdziemy tu jeszcze motywy true crime, krytykę współczesnych mediów i zmowę milczenia. Tak, zgodnie z zapowiedziami wydawcy, „Rumor” to książka inna od dotychczasowych serii kryminalnych Małeckiego.
Czwartek, 29 maja 2025
9.00–12.00
Liceum Ogólnokształcące nr XI im. St. Konarskiego, ul. Spółdzielcza 2A
KRYMINALNE LEKCJE DLA LICEALISTÓW
Marek Stelar, Lekcja życia: czy kryminał to tylko śmierć?
Michał Kuzborski, Od biznesu do literatury (i kolejnego biznesu)
(wydarzenie zamknięte)
16.00
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
NARCYZI I PSYCHOPACI. CZY NALEŻY SIĘ ICH BAĆ?
Maciej Klimarczyk
wykład
Osoby z tymi zaburzeniami osobowości znacznie częściej zadają cierpienie innym ludziom. Dlaczego tak się dzieje? Jakie mechanizmy nimi kierują? Co prowadzi do rozwoju psychopatii, socjopatii i narcyzmu? Czy partnerzy lub współpracownicy psychopatów, socjopatów i narcyzów powinni się bać? Opowie o tym Maciej Klimarczyk – doktor nauk medycznych, psychiatra, seksuolog oraz pisarz.
17.15
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
MROCZNA STRONA GÓR. CZY TAKA ISTNIEJE?
Jarosław Szczyżowski
wykład
Jak z perspektywy przewodnika górskiego natura i góry mogą zainspirować do opowiadania o zbrodni i budzących się w ludzkich głowach demonach? Czy góry naprawdę są niebezpieczne, nie tylko z punktu widzenia sił przyrody? Czy w doświadczeniu pisarskim można inspirować się zawodem przewodnika górskiego? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Jarosław Szczyżowski, który od piętnastu lat oprowadza wycieczki po sudeckich szlakach oraz zapomnianych i nieznanych zakątkach Dolnego Śląska.
18.30
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
„ZMORA”, „ŚLEBODA”, „SZADŹ”. O EKRANIZACJACH LITERATURY KRYMINALNEJ
Z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi oraz Igorem Brejdygantem
rozmawia Robert Małecki
Czy ekranizacje kryminałów mają sens? I czy na pewno autor czerpie z nich same korzyści? A może są jakieś cienie sprzedaży opcji filmowych? O tych, a także o innych aspektach adaptacji powieści na potrzeby filmu lub serialu Robert Małecki (oczekujący na jesienną premierę serialu na podstawie jego powieści) porozmawia z fachowcami, którzy zobaczyli już swoje kryminalne dzieła na ekranie. I przeżyli. A teraz – być może z nadzieją lub strachem – oczekują na kolejne.
20.00
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
MAREK STELAR, „OŁOWIANE ŻOŁNIERZYKI”
Z autorem rozmawia Anna Fluder
współorganizator: Wydawnictwo Filia
Czy Marek Stelar otwiera tą powieścią nowy cykl? A może kriminalinspektor Eilhard Kurtz i międzywojenny Szczecin to tylko jednorazowa przygoda autora z kryminałem retro? O to (i nie tylko o to) zapytamy autora podczas festiwalowego spotkania.
Piątek, 30 maja 2025
9.00–12.00
Liceum Ogólnokształcące nr XI im. St. Konarskiego, ul. Spółdzielcza 2A
KRYMINALNE LEKCJE DLA LICEALISTÓW
Bernadetta Darska, Powieść kryminalna a nieoczywiste odsłony dobra i zła
Jędrzej Pasierski, Ćwierćwiecze śledztwa, czyli polski kryminał w XXI wieku
(wydarzenie zamknięte)
16.00
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
TERAZ SIĘ POLICZYMY, CZYLI JAK TO Z TYMI MNIEJSZOŚCIAMI W KRYMINALE JEST
Anna Marchewka
wykład
Historia Nagrody Wielkiego Kalibru wskazuje na interesujące zjawisko: przez dwie dekady na scenie głównej dominowali autorzy, autorki pojawiały się na niej z rzadka, trochę jako wyjątek potwierdzający regułę, że ta część literatury jest zdominowana przez mężczyzn. Czy wynikające ze statystyk nierówności więcej mówią o literaturze, czy może raczej o współczesnym życiu literackim? Co sygnalizują zaburzenia rejestrowane w ramach werdyktów, na co wskazują listy zwycięzców?
17.30
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
CZY ZBRODNIA MA PŁEĆ?
Z Agnieszką Gracą, Anną Kańtoch i Ewą Przydrygą rozmawia Bernadetta Darska
Czy w opowieści o zbrodni ważna jest płeć? Czyja: osoby prowadzącej śledztwo, przestępcy, ofiary, a może autora? I czy zbrodnia może mieć płeć? Jakie cechy szczególne miewa detektywka, a co charakteryzuje detektywa? I czy kobieta i mężczyzna, prowadząc śledztwo razem, częściej współpracują, czy może konkurują?
19.00
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
TABU W KRYMINALE: DZIECKO JAKO OFIARA
Z Izabelą Janiszewską, Magdaleną Majcher i Małgorzatą Węglarz rozmawia Dorota Oczak-Stach
Bywają autorzy, w powieściach których trup ściele się gęsto, krew leje strumieniami, a mimo to mówią wprost: nigdy nie będą pisać o krzywdzeniu dzieci i zbrodniach popełnianych na małoletnich. Zaprosiliśmy do rozmowy autorki, które na różne sposoby łamią w swoich książkach to tabu. Dlaczego to robią?
20.30
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
JANICE HALLETT, „ZRZUTKA HAYWARDÓW”
Z autorką rozmawia Olga Wróbel
tłumaczenie spotkania: Kasia Janusik
współorganizator: Wydawnictwo Znak
Kolejna osoba z doświadczeniem dziennikarskim. Czyżby upadek prasy papierowej wzmocnił szeregi autorów i autorek kryminałów? Debiutancka „Zrzutka Haywardów” podbija kolejne kraje. Przyczyna jej sukcesu zdaje się leżeć w połączeniu sprawdzonej formuły (małe miasteczko, w którym wszyscy się znają i zaglądają sobie w okna) z odświeżoną konwencją powieści epistolarnej. Skąd taki pomysł i jak skłonić czytelnika do studiowania z uwagą setek maili, które w tzw. zwykłym życiu przeniósłby do spamu?
Sobota, 31 maja 2025
11.00
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
TAJEMNICA ZAGINIONEGO KOTA
gra detektywistyczna dla dzieci
gra przeznaczona dla dzieci potrafiących czytać ze zrozumieniem (7–12 lat), obowiązują zapisy mailowe: mfk.warsztaty@gmail.com
Młody detektywie!
Do twojego biura przychodzi dyrektor muzeum i prosi cię o pomoc w poszukiwaniu bardzo cennej figurki kota.
Wszystko wskazuje na kradzież, a jedynym śladem jest zmięta kartka z tajemniczą treścią, pozostawiona najprawdopodobniej przez złodzieja. Czy na jej podstawie wydedukujesz, gdzie ukryty jest kot? A może okaże się, że dla zmylenia śladów złoczyńca (a może jest ich więcej?) będzie kluczyć po całym miasteczku i posługiwać się wymyślnymi szyframi?
Czy dasz radę rozwiązać zagadkę? Czy znajdziesz zaginionego kota?
Zagraj w „Tajemnicę zaginionego kota” – to GRA właśnie da ciebie!
Czas gry: +/- 1,5 godz., w zależności od umiejętności czytania dziecka.
Dzieci mogą grać indywidualnie lub w małych 2-3-osobowych zespołach.
16.30
Stary Klasztor, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1
JUAN GÓMEZ-JURADO
Z laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru rozmawia Olga Wróbel
tłumaczenie spotkania: Joanna Kłębicka
współorganizator: Wydawnictwo SQN
Seria powieści kryminalnych hiszpańskiego dziennikarza podbiła serca osób czytających na całym świecie. Jaka jest recepta na bestseller i czy pisanie postaci superbohaterki różni się od tworzenia jej męskiego odpowiednika? Czy nowe technologie ułatwiają konstruowanie świata przedstawionego czy wręcz przeciwnie? I jak, w dobie mediów społecznościowych, utrzymać zakończenie książki w tajemnicy?
18.30
Stary Klasztor, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1
SPOTKANIE Z NOMINOWANYMI DO NAGRODY WIELKIEGO KALIBRU 2025
Z Jakubem Ćwiekiem, Tomaszem Duszyńskim, Weroniką Mathią, Jędrzejem Pasierskim, Maciejem Rożenem i Joanną Ufnalską rozmawia Waldek Mazur
21.00
Stary Klasztor, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1
GALA WRĘCZENIA NAGRÓD WIELKIEGO KALIBRU 2025
(wydarzenie zamknięte)
Niedziela, 1 czerwca 2025
10.00
Klub PROZA, Przejście Garncarskie 2, II piętro
„ZUZA WRÓBEL NA TROPIE”. DETEKTYWI, DO DZIEŁA!
warsztaty dla dzieci z Tomaszem Duszyńskim
współorganizator: Wydawnictwo Dwukropek
warsztaty dla dzieci w wieku 7–12 lat, obowiązują zapisy mailowe: mfk.warsztaty@gmail.com
Jak stworzyć powieść detektywistyczną? Jaki powinien być młody literacki detektyw? Podczas warsztatów stworzymy własne biuro detektywistyczne i spróbujemy rozwiązać kilka zagadek. Kto wie, może schwytamy groźnego przestępcę?
12.00
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II piętro
Z LAUREATAMI NAGRODY WIELKIEGO KALIBRU, NAGRODY CZYTELNIKÓW I NAGRODY SPECJALNEJ IM. JANINY PARADOWSKIEJ
rozmawiają Anna Gemra i Piotr Kofta
13.30
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II piętro
MACIEJ SIEMBIEDA, „SOBOWTÓR”
Z autorem rozmawia Olga Wróbel
współorganizator: Wydawnictwo Agora
Jeden z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów, korzystający w swoich fabułach z tropów zgromadzonych podczas dziesiątek lat kariery dziennikarskiej. Specjalnością Siembiedy są zagadki osadzone w przeszłości, związane z tajemnicami historii, a jego flagowym bohaterem - Jakub Kania. Jakie są zalety późnego debiutu? Czy kryminały się starzeją? Czy osadzenie akcji w rozpoznawalnych kontekstach podbija zainteresowanie osób czytających? Zapraszamy na przesłuchanie.
15.00
Klub Proza, Przejście Garncarskie 2, II piętro
WOJCIECH CHMIELARZ, „RYTUAŁ”
Z autorem rozmawia Dorota Oczak-Stach
współorganizator: Wydawnictwo Marginesy
Ulubieńcy czytelników powracają! Zarówno autor, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, jak i jego bohater, komisarz Mortka. Akcja siódmej już części bestsellerowego cyklu rozgrywa w Górach Izerskich, gdzie mroczne i tajemnicze sprawy z przeszłości wciąż wpływają na lokalną społeczność.
Na wszystkie wydarzenia (poza oznaczonymi jako zamknięte) Wstęp wolny.
Transmisje z wydarzeń będzie można oglądać na fanpage’ach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu Kryminalnego.