Sapkowski, Han Kang, Twardoch i Kaśka Sochacka wśród nominowanych do Bestsellerów Empiku 2024

Podziel się:

Nowości od literackich ikon: Sapkowskiego czy Han Kang, filmowe kontynuacje tj. Listy do M. czy Vaiana, a także silna reprezentacja kobiecych wokali: sanah, Billie Eilish i Kaśka Sochacka – Empik właśnie ogłosił nominowanych do Bestsellerów Empiku 2024. Wiemy także, kto ma szanse na statuetki Odkryć Empiku oraz Twórcy Roku.

To jedyna taka nagroda na polskim rynku – całoroczny plebiscyt, w którym każdy zakup oznacza jeden głos. Zwyciężają twórcy najpopularniejszych książek, albumów muzycznych, filmów i produkcji audio. Kto znalazł się w gronie nominowanych do Bestsellerów Empiku? Jakie tytuły najchętniej wybierali odbiorcy w 2024 roku?

Literackie powroty, fenomeny, eksperymenty

Miniony rok w literaturze to zdecydowanie czas wielkich wydarzeń. Doczekaliśmy się powrotu Andrzeja Sapkowskiego, Literackiej Nagrody Nobla dla Han Kang, której wszystkie tytuły zostały przetłumaczone na język polski, a także eksperymentalnej powieści od Szczepana Twardocha. Premierowe książki tych autorów zostały także docenione przez czytelników. Nie mówię żegnaj oraz Powiedzmy, że Piontek uzyskały nominacje do Bestsellera Empiku 2024 w kategorii Literatura piękna, a Wiedźmin. Rozdroże kruków – w Literaturze popularnej.

 

 

Wśród nominowanych w tej drugiej kategorii nie zabrakło także autorek, które mają szansę na statuetkę kolejny rok z rzędu. Valérie Perrin (Zapomniane niedziele)B.A. Paris (Przyjaciółka) oraz ulubienica nastoletnich  czytelniczek  Weronika Anna Marczak (Rodzina Monet. Diament, tom 4, część 2) po raz kolejny udowodniły, że potrafią tworzyć bestsellery.

Czytelnicy Literatury faktu w ostatnich 12 miesiącach zaczytywali się w opowieściach o znanych ludziach czy o mrocznych zakamarkach historii i współczesnego świata. Szanse na statuetkę w tej kategorii mają autorzy tytułów tj.: Kryminalna historia Watykanu, Kryminalne Zakopane, Szpiedzy Putina. Jak ludzie Kremla opanowują Polskę czy Pierwsza Dama. Wywiad-rzeka z Jolantą Kwaśniewską. Wśród najmłodszych czytelników dużą popularnością cieszyły się – podobnie jak w poprzednim roku – m.in. książki o charakterze edukacyjnym, np. o ludzkim ciele czy wierze we własne możliwości.

Mocne historie i mroczne tajemnice w audio

2024 rok w audio stał pod znakiem kryminału. Słuchacze audiobooków, słuchowisk i podcastów najczęściej wybierali tytuły poświęcone tematyce zbrodni czy tajemniczych zaginięć. O tytuł najpopularniejszej Produkcji audio w minionym roku walczą m.in. Żółć czy Karnawał, natomiast w kategorii Podcast statuetka Bestsellera Empiku 2024 może powędrować do autorów serii tj.: Fajbusiewicz. Zbrodnie, które nie dają mu spokoju, Jeffrey Dahmer. Kanibal z fabryki czekolady czy Mordercy PRL 2

Muzyczny top

W tegorocznej edycji Bestsellerów Empiku zostaną przyznane nagrody w dwóch kategoriach muzycznych. Wśród nominowanych w Rock & Pop znalazła się po raz kolejny  sanah, która rywalizuje o statuetkę m.in. z innymi niezwykłymi kobiecymi głosami: Billie Eilish i Kaśką Sochacką. Interesująco wygląda starcie w rytmie Rap & hip-hop. O potędze i fenomenie polskich wykonawców świadczy fakt, że ta kategoria została przez nich w pełni zdominowana. Młodzi twórcy OkiChivas czy Mortal mierzą się z doświadczonymi KęKę i Kaz Bałagane.  

Bohaterowie filmowi, których wciąż chcemy oglądać

Od poprzedniej edycji nagroda w kategorii Film jest przyznawana nie tylko na podstawie sprzedaży nośników fizycznych w Empiku, ale także wyników oglądalności w Multikinie wśród użytkowników Empik Premium. W 2024 roku Polacy najchętniej śledzili na ekranach dalsze losy znanych i uwielbianych bohaterów. Największą popularnością cieszyły się między innymi kontynuacje kultowych polskich produkcji, takich jak Listy do M.Sami Swoi czy Kogel-Mogel, a także kolejne odsłony popularnych animacji – Vaiana, W głowie się nie mieści czy Minionki.  

Warto ich znać – nominacje do Odkryć Empiku

Bestsellery Empiku nie tylko wyróżniają najpopularniejszych twórców, ale także promują artystów, którzy w ubiegłym roku wnieśli do kultury nową jakość. Nominacje do Odkryć Empiku, przyznawane przez eksperckie jury, trafiają do utalentowanych pisarzy, muzyków i filmowców, którzy odważnie wytyczają nowe artystyczne szlaki i wymykają się schematom. Nominowanych w kategorii Literatura, którzy z wyjątkową wrażliwością opisują świat wskazali Małgorzata Lebda, Radek Rak, Olga Drenda oraz eksperci z Empiku Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz. Nominowanych do filmowych Odkryć Empiku wytypowali Maciej Buchwald, Sandra Drzymalska, Bartosz Węglarczyk (Onet)Kinga Burzyńska (TVN) a z ramienia Empiku Anna Limbach-Uryn. Z kolei świeżych nietuzinkowych brzmień poszukiwali KathiaNatalia Przybysz, Mateusz Ptaszyński (ZET), Jan Ejsmont (e-Muzyka) oraz Dominik Sadowski (Empik). Każdy z trzech laureatów Odkryć wybrany przez Jury otrzyma od Empiku nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na dalszy rozwój artystyczny.

Twórcy Roku - ulubieńcy publiczności

Po raz kolejny na corocznej gali Empiku zostaną przyznane także statuetki Pisarza i Artysty Muzycznego Roku oraz Twórcy Internetowego Roku. To wyróżnienia dla polskich twórców, którzy w 2024 r. sprzedali najwięcej książek i płyt w Empiku oraz tych, którzy, przekraczając granice wirtualnego świata, inspirują innych i pokazują, że media społecznościowe mają moc i potencjał, by pozytywnie wpływać na odbiorców. O laur Pisarza/Pisarki Roku rywalizują m.in. Remigiusz Mróz czy Joanna Kuciel-Frydryszak, Artysty Muzycznego Roku – m.in. Taco Hemingway, Dawid Podsiadło czy sanah, z kolei o tytuł Twórcy Internetowego Roku – m.in. Dział Zagraniczny, Science Mission czy Przerwa weekendowa. O tym, do kogo trafią statuetki, zdecydują fani w specjalnym głosowaniu, które wystartuje w aplikacji Empik 10 lutego. 
 

Zwycięzców wszystkich kategorii poznamy 18 lutego podczas gali Bestsellerów Empiku 2024 transmitowanej na antenie TVN i streamowanej na YouTube i Facebooku Empiku.

Oficjalna strona wydarzenia: Empik.com/BestselleryEmpiku

PEŁNA LISTA NOMINOWANYCH:

KSIĄŻKA  
Literatura piękna 
Nie mówię żegnaj, Han Kang, tłumaczenie Justyna Najbar-Miller, Wydawnictwo W.A.B.
Oczy Mony, Thomas Schlesser, tłumaczenie Magdalena Kamińska-Maurugeon, Wydawnictwo Literackie
Powiedzmy, że Piontek, Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie
Witajcie w księgarni Hyunam-Dong, Hwang Bo-Reum, tłumaczenie Dominika Chybowska-Jang, Wydawnictwo Albatros
Zapomniane niedziele, Valérie Perrin, tłumaczenie Joanna Prądzyńska, Wydawnictwo Albatros  

Literatura popularna 
I wanna fall. Dark Side. Die, tom 2, Aleksandra Nil, Wydawnictwo NieZwykłe
Przyjaciółka, B.A. Paris, tłumaczenie Maria Gębicka-Frąc, Wydawnictwo Albatros
Rodzina Monet. Diament, tom 4, część 2, Weronika Anna Marczak, You&YA
Venom II. W otchłani chaosu, Aleksandra Kondraciuk, Wydawnictwo NieZwykłe
Wiedźmin. Rozdroże kruków, Andrzej Sapkowski, superNOWA – Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA  

Literatura faktu               
Kryminalna historia Watykanu, Artur Nowak, Arkadiusz Stempin, Wydawnictwo Agora
Kryminalne Zakopane, Beata Sabała-Zielińska, Prószyński Media
Nexus.Krótka historia informacji, Yuval Noah Harari, tłumaczenie Justyn Hunia, Wydawnictwo Literackie
Pierwsza Dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł, Emilia Padoł, Wydawnictwo W.A.B.
Szpiedzy Putina. Jak ludzie Kremla opanowują Polskę, Grzegorz Rzeczkowski, Wydawnictwo W.A.B.

Literatura polska dla dzieci  
Bellingham, Yvette Żółtowska-Darska, Jacek Sarzało, Wydawnictwo SQN
Glutologia, Adam Mirek, ilustracje Kasia Cerazy, Znak Emotikon
Kocia szajka i zaginione bajki, Agata Romaniuk, ilustracje Malwina Hajduk, Wydawnictwo Agora dla dzieci
TOPR. O psie, który został ratownikiem, Beata Sabała-Zielińska, ilustracje Katarzyna Krasowska, Prószyński Media
Uwierz w siebie, Pinku!, Urszula Młodnicka, ilustracje Agnieszka Waligóra, Sensus

AUDIO  

Produkcja audio 
Karnawał, Alicja Sinicka, czytają Anna Szawiel, Mikołaj Krawczyk, Wydawnictwo W.A.B.
Korowód, Jakub Małecki, w rolach głównych: Karolina Gruszka, Krzysztof Gosztyła, Dawid Ogrodnik, Filip Kosior, Wydawnictwo SQN
Mimikra, Karolina Ludwikowska, czyta Vanessa Aleksander, Produkcja oryginalna Empik Go
Pomiędzy, Bracia Miłoszewscy, w rolach głównych: Maria Dębska, Filip Kosior, Produkcja oryginalna Empik Go
Żółć, Małgorzata Oliwia Sobczak, czyta Marcin Popczyński, Wydawnictwo W.A.B.
 
Podcast  
Ciało cało, Joanna Gutral
Fajbusiewicz. Zbrodnie, które nie dają mu spokoju, Jolanta Gwardys, Michał Fajbusiewicz
Jeffrey Dahmer. Kanibal z fabryki czekolady, Renata z Worka Kości
Mordercy PRL 2, Marcin Myszka
Plebania. Prawdziwa twarz polskiego kleru, Artur Nowak  

MUZYKA  

Pop&rock 
Hit Me Hard and Soft, Billie Eilish, Universal Music Group | Universal Music Polska Kaprysy, sanah, Magic Records | Universal Music Polska
Luck and Strange, David Gilmour, Sony Music Entertainment | Sony Music Entertainment Poland Online,
GenZie, Ekipa Music Ent. | e-muzyka
Ta druga, Kaśka Sochacka, Jazzboy Records | e-Muzyka

Rap&hip-hop 
04:01, KęKę, Takie Rzeczy Label | e-Muzyka
A nie mówiłem?, Kaz Bałagane, Narkopop | e-Muzyka
Deathcore, Chivas, Gugu Label | e-Muzyka
ERA47, Oki, 2020 | Universal Music Polska
Maze, Mortal, Ekipa Music Ent. / e-muzyka
 
 FILM  


Kino familijne 
Akademia Pana Kleksa, reż. Maciej Kawulski, Open Mind Production | Next Film
Gru i Minionki: pod przykrywką, reż. Chris Renaud, Universal Pictures i Illumination Entertainment | United International Pictures Polska
Kung Fu Panda 4, reż. Mike Mitchell, DreamWorks | United International Pictures Polska
Vaiana 2, reż. David G. Derrick Jr., Jason Hand, Walt Disney Animation Studios| The Walt Disney Company Polska
W głowie się nie mieści 2, reż. Kelsey Mann, Pixar Animation Studios i Walt Disney Picture | The Walt Disney Company Polska oraz Galapagos
 
Kino polskie
Baby boom, czyli Kogel Mogel 5, reż. Anna Wieczur, MTL Maxfilm | Next Film
Biała odwaga, reż. Marcin Koszałka, Balapolis | Monolith Films
Kos, reż. Paweł Maślona, Aurum Film | TVP Dystrybucja Filmowa
Listy do M. Pożegnania i powroty, reż. Łukasz Jaworski, TVN Warner Bros. Discovery | Warner Bros. Entertainment Polska
Sami swoi. Początek, reż. Artur Żmijewski, CK Dezerterzy | Next Film

PISARZ ROKU 
Katarzyna Barlińska (Pizgacz)
Joanna Kuciel-Frydryszak
Remigiusz Mróz
Aleksandra Negrońska
Aleksandra Nil

ARTYSTA MUZYCZNY ROKU 
Taco Hemingway
Dawid Podsiadło
PRO8L3M
sanah
Kaśka Sochacka

TWÓRCA INTERNETOWY ROKU 
Karolina Czak
Dział Zagraniczny
Przerwa weekendowa
Science Mission
Łukasz Wala

ODKRYCIA EMPIKU 

Literatura 
Marta Hermanowicz za książkę Koniec, Wydawnictwo ArtRage
Jul Łyskawa za książkę Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców, Wydawnictwo Czarne
Jadwiga Malina za książkę Przysłona, Wydawnictwo Cyranka
Maciej Pisuk za książkę Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy, Wydawnictwo Cyranka
Stanisław Syc za książkę Suplementy siostry Flory, Wydawnictwo Znak Literanova

Muzyka 
Kuba i Kuba za singiel Dom, Kuba i Kuba
Matylda/Łukasiewicz za album Matka, Echo Production | e-Muzyka
Zuzanna Malisz za singiel Bumerang, Zuzanna Malisz
Jea Mira za album Girl’s Notes, Jea Mira
Przebiśniegi za album Letnie myśli, FONOBO Label

Film 
Michał Gazda, Bartosz Blaschke­ za serial Śleboda, SkyShowtime
Tomasz Gąssowski za film Wróbel, Next Film
Klara Kochańska-Bajon, Jagoda Szelc za serial Matki Pingwinów, Netflix
Cyprian T. Olencki za serial Prosta sprawa, Canal+
Aleksandra Potoczek za serial Łowcy skór, MAX Original

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Empik
#wiadomości #Empik #literatura #książki #nominacje #ekranizacje #poezja #bestsellery #film #muzyka

Więcej tematów: