Ogłoszono nominacje do 32. edycji Paszportów „Polityki”.
Nominacje przyznano w siedmiu kategoriach: film, książka, scena (dawna nazwa: teatr), sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.
Laureatów poznamy 14 stycznia 2025 r. podczas gali transmitowanej w telewizji TVN24 oraz na facebook.com/TygodnikPolityka, facebook.com/paszportypolityki i kanale YouTube POLITYKI.
Tradycyjnie wręczona zostanie nagroda specjalna – Kreatora Kultury, której partnerem jest niezmiennie Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Po raz drugi wręczony będzie też Paszport Czytelników „Polityki”. Toczytelnicy wybiorą laureatkę lub laureata spośród wszystkich 21 nominacji, a głosować można do 18 grudnia za pomocą formularza dostępnego subskrybentom (polityka.pl/paszporty).
Nominacje w kategorii „Książka”
Marta Hermanowicz
Jest pisarką zawodowo związaną z branżą reklamową. Jej nominowany do Paszportu „Polityki” debiut powieściowy „Koniec” (wydawnictwo ArtRage) jest częściowo oparty na historii rodzinnej o wywózce, tułaczce i powrocie do Polski. W opowieści przenikają się dwie postaci – Malwinie śnią się sny jej babki, wnuczka bawi się swoimi umarłymi, których ukrywa w szafie. W tej rodzinie, która przetrwała, ale nie ocalała, milczy się o wielu sprawach z nadzieją, że one znikną. Autorce udało jej się znaleźć język, żeby opowiedzieć obcowanie z duchami przeszłości. Marta Hermanowicz (ur. 1982) ukończyła politologię na Uniwersytecie Szczecińskim, a także Szkołę Filozoficzną Tadeusza Gadacza oraz historię sztuki w ISP PAN i Collegium Civitas. Została laureatką nagrody głównej 11. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania (2015 r.) oraz zwyciężczynią konkursu literackiego „Nic nie jest tym, czym jest” organizowanego w ramach Festiwalu Góry Literatury (2020 r.), publikowała też w prasie. „Koniec” trafił do katalogu Instytutu Książki New Books from Poland, promującego polską literaturę za granicą.
Jul Łyskawa
Powieść Jula Łyskawy „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców” (Wydawnictwo Czarne) pojawiła się jak meteoryt, zaskoczyła rozmachem i pisarską dojrzałością. Zastanawiano się, kim jest autor, o którym dotąd nie słyszeliśmy. Podejrzewano nawet, że to pseudonim. Tymczasem Jul Łyskawa istnieje, urodził się w 1984 r. w Warszawie, jest absolwentem Instytutu Kultury Polskiej UW, gdzie obronił pracę poświęconą twórczości Stanisława Dygata. Był uczestnikiem Czarnych Warsztatów Pisania Prozą oraz finalistą projektów wydawniczych festiwali Stacja Literatura (2018, 2020 r.) i TransPort Literacki (2022 r.), publikował krótką prozę w branżowej prasie. Pracuje jako redaktor i tłumacz związany z rynkiem czasopism i książek dziecięcych. Nominowana do Paszportu powieść jest jego debiutem, nad którym pracował osiem lat. To trzymająca w napięciu, pełna humoru, a zarazem zadająca całkiem poważne pytania (o działanie sztuki, o granice człowieczeństwa i o to, czy ludzkość w ogóle może się zmieniać), wielowątkowa saga. Rozgrywa się w amerykańskim miasteczku przypominającym Twin Peaks, łączy rozmaite konwencje literackie i nie przypomina niczego, co w Polsce ostatnio pisano.
Joanna Wilengowska
Autorka książek prozatorskich „Japońska wioska” i „Zęby” po 18 latach opublikowała powieść „Król Warmii i Saturna” (Wydawnictwo Czarne), która odbiła się tak głośnym echem, że nazwano ją powtórnym debiutem urodzonej w 1971 r. autorki. To rodzinna historia o ojcu i córce, i o Warmii. Córka jest jedną ze 148 osób, które w spisie powszechnym zadeklarowały narodowość warmińską, w powieści znajduje język, dystans i oddech, żeby mówić o często tragicznej przeszłości, ale też o „najczulszych miejscach Warmii”.
Joanna Wilengowska jest absolwentką filologii polskiej oraz dziennikarstwa. Urodziła się i mieszka w Olsztynie. Współtworzyła pismo literackie „Portret” oraz programy telewizyjne i reportaże o tematyce kulturalnej, historycznej i ekumenicznej. Prowadzi w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie warsztaty „Selfie słowem”. Razem ze Wspólnotą Kulturową „Borussia” i Teatrem im. Stefana Jaracza przygotowała też autorski projekt „U noju/u nas”, na który składały się warsztaty i spotkania związane z tematami tożsamości, trudnego dziedzictwa, mniejszości czy genealogii.
Ponadto zgłoszeni zostali: Krzysztof Chronowski, Emilia Dłużewska, Małgorzata Lebda, Elżbieta Łapczyńska, Jarosław Maślanek, Mateusz Pakuła, Jacek Paśnik, Kinga Sabak, Natalka Suszczyńska, Tomasz Szerszeń, Katarzyna Witerscheim.