5 grudnia (czwartek) rozpocznie się XVIII edycja Festiwalu Puls Literatury.
Wśród 50 wydarzeń zaplanowanych na tę okazję znajdą się spotkania autorskie, koncerty, panele dyskusyjne, wernisaże czy odsłonięcie muralu Witolda Gombrowicza.
Tematem przewodnim są korzenie. W ramach festiwalu odbędą się spotkania z autorami, którzy w swojej twórczości poruszają tematykę przynależności, migracji, dziedzictwa kulturowego, a także zmieniającej się tożsamości we współczesnym świecie. Będzie to również okazja do zapoznania się z literaturą, która stawia pytania o nasze społeczne i indywidualne korzenie, zarówno w kontekście historii, kolektywnej pamięci, jak i osobistych doświadczeń.
Jednym z ciekawszych aspektów humanistycznej refleksji nad korzeniami jest także motyw utraty korzeni i alienacji. Literatura pokazuje różne scenariusze, do których prowadzi odcięcie od korzeni – czy to z powodu migracji, traumy czy świadomego buntu wobec tradycji. Wykorzenienie może prowadzić do poczucia pustki i niepewności, ale może być też drogą do wyzwolenia i emancypacji.
Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się m.in. Anna Cieplak, Maria Cyranowicz, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Eliza Kącka, Piotr M. Majewski, Mateusz Pakuła, Jacek Paśnik, Kinga Skwira, Paweł Sołtys, Ishbel Szatrawska Krzysztof Varga, Michał Witkowski. Dzięki współpracy z Litewskim Instytutem Kultury oraz Konsulem Honorowym Republiki Litewskiej w województwie łódzkim gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji będą literaci litewscy – prozaik Herkus Kunčius i poetka Agne Żagrakalyte.
Finałem festiwalu jest gala Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima i przyznawanej po raz pierwszy Nagrody Translatorskiej im. Ireny Tuwim, która odbędzie się 15 grudnia w EC1 Łódź – Miasto Kultury.
Organizatorzy: Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.
Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie Pulsu Literatury: https://pulsliteratury.pl/#program
Źródło: rynek-ksiazki.pl