Małgorzata Łukasiewicz i Antoni Kroh z dorocznymi Nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024

Podziel się:

Irena Jun – jedna z najwybitniejszych postaci polskiego teatru została uhonorowana za całokształt twórczości Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024. W kategorii Literatura uhonorowana została wybitna tłumaczka literatury niemieckojęzycznej Małgorzata Łukasiewicz, a w kategorii Kultura Ludowa wyróżniony został Antoni Kroh.

Minister Hanna Wróblewska wręczyła nagrody w 12 kategoriach twórcom, animatorom, ludziom kultury i przedstawicielom instytucji, których działalność w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju, upowszechniania oraz ochrony kultury i dziedzictwa narodowego. Uroczysta gala odbyła się wczoraj w Studiu S-3 TVP3 Kraków.

Małgorzata Łukasiewicz jest tłumaczką literatury niemieckojęzycznej, krytyczką literacką i eseistką. Wyróżniona licznymi nagrodami w kraju i za granicą, m.in. dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”.

W swych tłumaczeniach łączy plastyczną narrację z ukrytymi odniesieniami do dzieł autorów literatury światowej, takich jak Kafka czy Proust. Przez swoje przekłady i refleksje przybliża polskim czytelnikom dzieła najważniejszych twórców literatury niemieckojęzycznej, umożliwiając ich pełniejsze zrozumienie i docenienie. Jej teksty krytyczne stanowią inspirację dla innych tłumaczy, badaczy literatury i miłośników książek.

Pracowała na dziełami takich autorów jak W.G. Sebald czy Thomas Mann. Jest najważniejszą w Polsce tłumaczką prac Roberta Walsera, m.in. jego krótkich próz zebranych w tomach „Przechadzka i inne opowiadania” (1990), „Dziwne miasto” (2001), „Mały krajobraz ze śniegiem” (2003) i „Niedzielny spacer” (2005). Autorowi temu poświęciła też monografię – „Robert Walser” (1990).

W kategorii Kultura Ludowa wyróżniony został natomiast Antoni Kroh – pisarz, etnograf, tłumacz, badacz i kurator wystaw poświęconych kulturze ludowej Karpat. Współpracownik pisma „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa. Antropologia kultury-etnografia-sztuka” Instytutu Sztuki PAN.

Od lat wnosi niezwykle cenny wkład w dokumentowanie, interpretację i popularyzację kultury ludowej, a jego wyjątkowe osiągnięcia i umiejętność budowania relacji stanowią fundament dla zachowania i rozwoju dziedzictwa kulturowego Polski. Pracując w Muzeum Tatrzańskim i Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu przyczynił się do zachowania i promocji unikalnych tradycji regionu. Był kuratorem takich wystaw jak „Łemkowie”, „Duchy epoki, czyli pierwsza wojna światowa trwa do dziś”, „Spisz”. Organizował karpackie konkursy sztuki ludowej. Wśród jego najważniejszych prac jest książka „Sklep potrzeb kulturalnych”, która łączy głęboką wiedzę z przystępnym językiem oraz przybliża złożoność i piękno kultury ludowej szerokiemu gronu odbiorców.

Pełną listę laureatów znaleźć można na https://www.gov.pl/web/kultura/wreczylismy-doroczne-nagrody-ministra-kultury-i-dziedzictwa-narodowego-2024.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
#wiadomości #książki #nagrody #Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej tematów: