NPRCz 2.0 po raz pierwszy na Festiwalu Literacki Sopot

Podziel się:

Rozpoczął się Festiwal Literacki Sopot, wśród którego partnerów po raz pierwszy znalazł się Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W ramach partnerstwa przygotowano cztery wydarzenia, w tym dyskusję pt. Zmiany społeczno-kulturowe a stereotypy dotyczące bibliotek i czytelnictwa z udziałem Grzegorza Jankowicza, dyrektora Instytutu Książki.

Bohaterem tegorocznej edycji Literackiego Sopotu – o której pisaliśmy nieco szerzej w tym miejscu –  jest region bałtycki, a zatem literatura i jej twórcy z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Polski i Szwecji.

W ramach współpracy festiwalu z NPRCz 2.0 odbędą się poniższe wydarzenia:

  • Piątek, 23 sierpnia
    Panel dyskusyjny „Zmiany społeczno-kulturowe a stereotypy dotyczące bibliotek i czytelnictwa”
    Godz. 10:00, Sopoteka
    , ul. Kościuszki 14 (budynek Sopot Centrum)

Jak były kiedyś, a jak dziś są postrzegane placówki biblioteczne? Jaki wpływ ma zmieniająca się rzeczywistość na funkcjonowanie bibliotek publicznych i szkolnych oraz na wizję ich działania w przyszłości? Czy w kontrze do czytania i słuchania książek stoi popularność platform streamingowych i podcastów? Czy na przestrzeni lat zmienił się profil Czytelnika? I w końcu – wizerunek zawodu bibliotekarza i bibliotekarki – czy zdołaliśmy obalić stereotypy?

Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś, a wśród panelistów znaleźli się:

Grzegorz Jankowicz – dyrektor Instytutu Książki,
Ewa Lewandowska – dyrektor Biblioteki Sopockiej,
Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej,
Robert Piaskowski – dyrektor Narodowego Centrum Kultury,
Bożena Skomorowska – radca w Departamencie Kształcenia Ogólnego i Transformacji Cyfrowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  • Piątek, 23 sierpnia
    „Pociąg do czytania”
    Godz. 10:00 – 19:00, 
    przestrzeń budynku Sopot Centrum/dworzec PKP

Czas oczekiwania na pociąg wypełnimy ciekawą lekturą i kreatywnymi aktywnościami. Zaplanowano zabawy i wyzwania czytelnicze dla małych i dużych, np. rymowany pociąg i lepieje – warsztaty tworzenia krótkiej formy literackiej. Będzie można także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w formie monidła i spokojnie poczytać w strefie relaksu.

  • Piątek, 23 sierpnia
    „Czytaj i wejdź do gry”
    Godz. 11:00 – 17:00 plaża przy molo
    , wejście numer 23

Plaża to dobre miejsce na czytanie i odrobinę sportu. Pływanie, spacer, bieganie i oczywiście siatkówka plażowa – każdy wielokrotnie cieszył się tymi aktywnościami, a także czytaniem ciekawej powieści czy wciągającego kryminału na ręczniku lub leżaku. W strefie NPRCz 2.0 organizatorzy zadbają o to, by czytelnicy miło i aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu przy kojącym szumie morza. Będzie można wziąć udział w sportowo-literackich aktywnościach, m.in. podbić świat literatury piłką do siatkówki i rozegrać książkowy mecz pod okiem profesjonalnego trenera z Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. Przygotowana została także strefę relaksu pełną leżaków, puf sako i książek – całość z widokiem na morze.

  • Sobota, 24 sierpnia
    „Czytanie na trawie”
    Godz. 10:00 – 19:00, ul. Goyki 3
    , siedziba ART INKUBATORA

W sercu festiwalu, siedzibie Art Inkubatora, odbędzie się akcja „Czytanie na trawie”. Znaleźć tam będzie można bogatą biblioteczkę i najfajniejsze animacje czytelnicze, takie jak megadomino z bohaterami książek, warsztaty tworzenia zakładek, kolorowanki z bajkowymi postaciami i malowanie motywów literackich na twarzach. Będzie można także posłuchać fragmentów książek odczytanych przez profesjonalnego lektora. Do dyspozycji przybyłych będzie również literacki fotobus, w którym będzie można zrobić zdjęcia na pamiątkę tego fantastycznego dnia.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ksiazka.net.pl
#wiadomości #festiwal literatury

Więcej tematów: