Pod uwagę brano liczbę czytelników książek w miejskich bibliotekach
Najwyższy poziom życia jest w Krakowie, Katowicach i Rzeszowie. Warszawa jest dopiero czwarta, ale ściga ją piąty Sopot, który z roku na rok poprawia swoją pozycję – takie wnioski przynosi raport przygotowany przez prof. Barbarę Dańską-Borsiak z Katedry Ekonometrii Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Został opublikowany w „Wiadomościach Statystycznych” wydawanych przez Główny Urząd Statystyczny.
W pierwszej dziesiątce miast o najwyższej mierze poziomu życia są jeszcze Poznań, Wrocław, Olsztyn, Lublin oraz Bielsko-Biała.
Autorka przyglądając się poziomowi życia, posłużyła się miarą rozwoju prof. Zdzisława Hellwiga. Poziom życia obliczono m.in. na podstawie siedmiu wskaźników, które dotyczyły warunków materialnych, pracy, zdrowia, edukacji, czas wolnego, jakości środowiska i bezpieczeństwa.
Porównywano zatem np. miesięczne wynagrodzenie brutto, liczbę mieszkań, bezrobocie, liczbę porad lekarskich, liczbę lekarzy, dzieci w przedszkolach oraz liczbę studentów.
Pod uwagę wzięto też liczbę rozwodów, liczbę przestępstw oraz ich wykrywalność, prób samobójczych i jakość powietrza, ale też liczbę czytelników książek w miejskich bibliotekach.
Prof. Dańska-Borsiak analizowała też wysokość Produktu Krajowego Brutto (PKB) w poszczególnych powiatach. Tutaj zdecydowanie wygrywa Warszawa, gdzie PKB w przeliczeniu na mieszkańca wynosi ponad 162 tys. zł. Ale na drugim miejscu są znowu Katowice z kwotą 114 tys. zł, zaś trzeci jest Poznań (110 tys. zł), któremu niewiele ustępuje Sopot (ponad 109 tys. zł).
Biblioteki publiczne w 2023 roku
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2023 roku działało 7570 bibliotek publicznych i filii (ubyło 68 w stosunku do roku 2022), które prowadziły 871 oddziałów dla dzieci i młodzieży oraz 751 punktów bibliotecznych. Na jedną bibliotekę publiczną przypada 702 czytelników.
Najwięcej bibliotek publicznych działało w województwie mazowieckim (945), a najmniej w podlaskim (224).