Iwona Chmielewska na krótkiej liście nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena

Podziel się:

IBBY ogłosiła krótką listę nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024, najbardziej prestiżowej międzynarodowej nagrody dla książki dziecięcej, zwanej Małym Noblem. Wśród finalistów w kategorii ilustratorów ponownie znalazła się Iwona Chmielewska.

Iwona Chmielewska była już nominowana do nagrody w 2018, 2020 i 2022 roku. Dotąd dwa razy trafiła też na finałową, krótką listę kandydatów. Do tej pory trafienie na krótką listę Nagrody IBBY udało się tylko jednemu Polakowi – Zbigniewowi Rychlickiemu. To wybitny polski grafik i ilustrator, który był także jedynym jak na razie polskim laureatem „Małego Nobla”. Otrzymał go w 1982 roku.

Na tegorocznej krótkiej liście znalazło się sześcioro autorów i sześcioro ilustratorów. W kategorii autorskiej nominowani zostali: Marina Colasanti (Brazylia), Heinz Janisch (Austria), Lee Geum-yi (Korea Południowa), Bart Moeyaert (Belgia), Timo Parvela (Finlandia) i Edward van de Vendel (Holandia). Nominacje w kategorii ilustratorów poza Iwoną Chmielewską otrzymali: Cai Gao (Chiny), Nelson Cruz (Brazylia), Elena Odriozola (Hiszpania), Sydney Smith (Kanada) i Paloma Valdivia (Chile).

Iwona Chmielewska jest jedną z najlepszych współczesnych ilustratorek w Polsce. Znają ją i doceniają również czytelnicy zagraniczni. Jej książki wydawane są m.in. w Korei Południowej, Chinach, Japonii, na Tajwanie, w Meksyku i w Niemczech. Jest podwójną laureatką Bologna Ragazzi Award – za autorską książkę obrazkową „Oczy” oraz za „Maum. Dom duszy” z tekstem Heekyoung Kim. W Polsce współpracuje z wieloma wydawnictwami (m.in. Wytwórnia, Media Rodzina, Warstwy, Format, Entliczek, Wolno). W 2011 roku otrzymała tytuł Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY za „Pamiętnik Blumki”.

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena przyznana zostanie po raz 67. w kategorii literackiej, a 57. w kategorii graficznej. Na nagrodę składają się złoty medal i dyplom wręczane na uroczystej ceremonii podczas Kongresu IBBY (International Board on Books for Young People). W tym roku na długiej liście nominowanych znalazło się 59 autorów i autorek z 33 krajów.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: ksiazka.net.pl
#wiadomości #nominacje #nagrody #nominacje do nagrody #Iwona Chmielewska #Nagroda im. Hansa Christiana Andersena

Więcej tematów: