W 2024 roku Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu po raz 16

Podziel się:

Teatr Powszechny w Radomiu rozpoczął przygotowania do przyszłorocznej edycji odbywającego się w tym mieście Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Gotowy jest już plakat promujący to wydarzenie, którego autorem jest grafik i scenograf Michał Dracz.

Jak poinformowała dyrektorka radomskiego teatru Małgorzata Potocka, plakat wybrano w konkursie zorganizowanym dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miasta Radom.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to jedno z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1993 roku i odbywa się co dwa lata, zwykle w październiku. Zdaniem dyrektorki radomskiego teatru przyszłoroczna edycja festiwalu już teraz zapowiada się wyjątkowo. „Mamy dużo zgłoszeń teatrów, m.in. z Japonii, Argentyny, Francji. Przyjeżdża do nas także kultowy teatr La MaMa z Nowego Jorku, który miał być na naszym festiwalu już dwa lata temu, ale pandemia pokrzyżowała te plany” – powiedziała Potocka.

W 2022 roku Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego zdobył krakowski Teatr Ludowy, który zaprezentował spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda”.

Odbywający się w Radomiu festiwal poświęcony jest przede wszystkim twórczości Witolda Gombrowicza. Towarzyszą mu zwykle inne wydarzania artystyczne łączący teatr, literaturę, sztuki plastyczne, muzykę i film.

Festiwal nieprzypadkowo organizowany jest w Radomiu. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza – Jerzy, u którego autor „Ferdydurke” spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza. (PAP)

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PAP, Ilona Pecka
#wiadomości #festiwal literatury #spotkanie autorskie #nagrody #Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski

Więcej tematów: