Spotkania z reżyserami Lechem Majewskim i Piotrem Dumałą, projekcje filmów, warsztaty i dyskusje skupiające się na związkach literatury i kina znalazły się w programie Festiwalu Kina Literackiego, organizowanego po raz pierwszy przez Dom Literatury w Łodzi.
Organizowany po raz pierwszy Festiwal Kina Literackiego to kilkanaście propozycji dla miłośników kina i literatury, którzy lubią odkrywać związki między tymi dziedzinami sztuki. Większość wydarzeń czterodniowego festiwalu, który rozpocznie się w czwartek, będzie mieć miejsce w Domu Literatury w Łodzi.
„Przez cztery dni naszego festiwalu będziemy zastanawiać się nad związkami literatury i kina, nie tylko tak oczywistymi, jak adaptacja czy ekranizacja dzieła literackiego. Sięgamy do biografii i dokumentów opowiadających o autorach, ale chcemy też przybliżać twórczość artystów kina, poetycko czerpiących z literatury i sztuki w ogóle, tak jak Lech Majewski czy Piotr Dumała, których będziemy mieli zaszczyt gościć” – zapowiedział pomysłodawca wydarzenia Marcin Bałczewski.
W czwartek o godzinie 18:00 festiwal otworzy panel poświęcony literackości kina z udziałem filmoznawców: Diany Dąbrowskiej i Jarosława Grzechowiaka. Tuż po nim odbędzie się pokaz klasyka kina grozy – filmu „Nosferatu” z 1922, o którego oprawę muzyczną zadbają Marek Kądziela – gitara i Piotr Gwadera – perkusja.
Z kolei w piątek, w Monopolis, w ramach wydarzenia „Urodziny Juliana Tuwima: Extra Polówka” odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Żołnierz Królowej Madagaskaru” z 1958 roku, w którym wystąpiły takie legendy polskiego kina, jak Tadeusz Fijewski, Ignacy Gogolewski, Irena Kwiatkowska czy Andrzej Szczepkowski. Film jest ekranizacją wodewilu na podstawie komedii Stanisława Dobrzańskiego, którą Julian Tuwim w 1936 roku opracował na nowo, uzupełniając o kilka dialogów, scen i kupletów.
Motywy związane z nadchodzącymi urodzinami poety odnaleźć można także w sobotnim programie festiwalu. O godz. 11:00 w Domu Literatury odbędą się prowadzone przez Małgorzatę Marszałkowską warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat zatytułowane „Tuwimowo i filmowo”. Z myślą o młodych widzach przygotowany został pokaz filmów animowanych złożony z kilkunastu krótkich form filmowych, takich jak „Pan Maluśkiewicz i Wieloryb”, „Miłek z Czarnego Lasu” czy wiersze dla dzieci w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej: „Sroka”, „Kaczka Dziwaczka”, „Ptasie Radio”.
W sobotnie popołudnie organizatorzy zapraszają na blok filmów animowanych dla dorosłych, m.in. „Ptaszysko” Pauliny Wyrt, „Wstawać!” Jakuba Olega Wojciechowskiego, „Berek” Piotra Czyża oraz „Macica” Anny Kosińskiej.
Wieczorem zaplanowano spotkanie z Lechem Majewskim oraz pokaz dwóch filmów w jego reżyserii – „Brigitte Bardot cudowna” i „Wojaczek”. Rozmowę z twórcą filmowym, ale też poetą i malarzem poprowadzi Jarosław Grzechowiak.
W programie na niedzielę organizatorzy umieścili filmy animowane, zebrane w bloku zatytułowanym „Poezja” i rozmowę z Piotrem Dumałą – reżyserem, pisarzem, autorem zjawiskowej techniki animacji przypominającej malarstwo olejne. Po spotkaniu, które poprowadzi Piotr Kardas, kurator sekcji animowanej festiwalu, zobaczyć będzie można trzy filmy autorstwa Dumały: „Łagodna”, „Franz Kafka”, „Zbrodnia i kara”.
Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie internetowej: www.dom-literatury.pl.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Miasta Łodzi.