Pochmurne niebo - Karol Matlachowski

Podziel się:

ANTOLOGIA 4 - Rubieże Rzeczywistości, czyta Reda Haddad

 

Na Bibbibliotekarium antologia 4liotekarium prezentujemy opowiadanie Pochmurne niebo, autorstwa Karola Matlachowskiego.

Antologia jest plonem kolejnego, czwartego konkursu literackiego ogłoszonego przez wydawnictwo Bibliotekarium.

Tym razem tematy przewodnie to: Kwantomatyka, Imiona wojny i Archaiczny klimat jutra.

 

 

 


Fragment opowiadania:

Pochmurne niebo - Karol Matlachowski

Godzina Godności – kryptonim dnia i godziny rozpoczę-cia w Polsce operacji „Machabeusz” (Powstanie Czteroletnie), tj. godz. 09.00 w środę 10 marca 2055 roku. Opracowana przez Górnośląskie Dowództwo Powstańcze zakładała rozpoczęcie pierwszego ataku na Starostwo Powiatowe w Pszczynie i likwidację znajdującej się tam komórki nasłuchowej Bechatexu. Według założeń miał być
to pierwszy ruch mający obalić rządy Triumwiratu.


„Ilustrowany Leksykon Historii Polskiej po 2000 roku”.
Wydawnictwo Edukacyjne Gorgiasz, Poznań 2120


***


Marcel Mortkiewicz oglądał ze zgrozą tumult na korytarzach Starostwa. Jacyś ludzie biegali z bronią po korytarzu, wyciągając z pokoi konkretnych urzędników i poganiając ich na parking usytuowany za budynkiem. Padały dziwne słowa o wolności, sukcesie i zwycięstwie.
Ujrzał, jak prowadzą na zewnątrz panią Ejdys, kobietę, która załatwiła mu pracę w Dziale Promocji Powiatu. Chciał ruszyć jej na pomoc, gdy poczuł czyjąś dłoń na ramieniu. Odwrócił się i zobaczył smagłego mężczyznę w średnim wieku. Ten tylko pokręcił głową i powiedział cicho:
– Jej nie pomożesz. Ale innym już tak. Chcesz tego?

 

***


W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ


Z mocy wyroków Doraźnego Trybunału Wojennego dla Województwa Śląskiego znajdujące się na poniższej liście osoby niniejszym zostają skazane na śmierć. Dowody uzasadniające wyrok zostają udostępnione w Sieci w momencie wykonania wyroku. Możliwość zapoznania się jest [TU], [TU] i [TU].
1. Jan Liszka, burmistrz Pszczyny za zdradę polskiego ludu, korupcję, liczne nadużycia władzy i malwersacje związane z wywłaszczaniem gruntów na korzyć Agrochemii.
2. Teresa Sokal, sędzia Sądu Rejonowego za zdradę polskiego ludu, pobłażliwe traktowanie komunardzkich przestępstw, wydawanie rażąco niesprawiedliwych wyroków pod dyktando Triumwiratu oraz regularne pogwałcanie konstytucyjnych wolności obywatelskich.
3. Sławomir Robakiewicz, Dyrektor lokalnej filii Agrochemii za zdradę polskiego ludu, wyzysk pracowników i zatajanie wypadków przy pracy w podległym sobie zakładzie, zlecanie morderstw strajkujących robotników, zastraszanie mieszkańców niechcących oddać korporacji swoich ziem, korumpowanie urzędników państwowych, molestowanie pracownic.
Wyrok zostanie wykonany przez rozstrzelanie. Wyrok wykonany będzie pod nadzorem Komisji Likwidacyjnej w składzie:
Tomasz Dowhań – Przewodniczący
Cyprian Folek – Zastępca Przewodniczącego
Marcin Urbanek – Członek
Filip Wojewoda – Członek...

 

Kliknij i POSŁUCHAJ całego OPOWIADANIA - Pochmurne niebo - Karol Matlachowski - czyta Reda Haddad

 

REKLAMA:

 

Książkę można zamówić na bonito.pl lub bezpośrednio w naszym sklepie, księgarni: ksiegarnia.bibliotekarium.pl

 

Antologia jest dostępna w dwóch różnych okładkach. Przy zamówieniu prosimy o przesłanie wiadomości, która okładka ma być wysłana.

KUP książkę tu...


POSŁUCHAJ RADIA NA ŻYWO:REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bibliotekarium
#bookradio #opowiadania #fantastyka #rubieże rzeczywistości #bibliotekarium #Reda Haddad #bookradio.pl #antologia #Karol Matlachowski #Kwantomatyka #Imiona wojny #Archaiczny klimat jutra

Więcej tematów: