Elena Poniatowska: Meksyk, moja miłość - spotkanie z Magdą Melnyk

Podziel się:

Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na spotkanie z Magdą Melnyk, autorką książki "Meksyk, moja milość. Historia Eleny Poniatowskiej" (Wyd. Osnova, 2022).

Wydarzenie towarzyszy wystawie “Księżyc ibestiarium Juana Soriano"

Urodzona w 1932 roku Elena Poniatowska to jedna z najważniejszych pisarek i reporterek hiszpańskojęzycznego świata. Ta meksykańska autorka o polskich korzeniach, wywodząca się z królewskiego rodu Poniatowskich, w 2013 roku została uhonorowana Nagrodą Cervantesa nazywaną hispanojęzycznym Noblem. Otrzymała ją jako pierwsza Meksykanka i czwarta kobieta w historii nagrody. Kiedy debiutowała w latach 50. jako dziennikarka, była jedną z niewielu kobiet wykonujących ten zawód. Swoim przykładem utorowała drogę wielu meksykańskim pisarkom i dziennikarkom. Dziś jest kojarzona z walką o prawa grup najbardziej narażonych na przemoc i wykluczenie.

Świadkini najważniejszych wydarzeń w XX-wiecznej historii Meksyku, na czele z masakrą protestujących studentów w 1968 roku, którą opisała w książce “Noc Tlatelolco”, przyjaźniła się z wieloma najważniejszymi postaciami z meksykańskiego i latynoskiego świata kultury. Wśród jej najbliższych przyjaciół był Juan Soriano, któremu poświęciła biograficzną książkę “Juan Soriano, niño de mil años” (Juan Soriano, tysiącletnie dziecko).

Pisała o nim: “Ciągle podróżował po Meksyku i poza jego granice () Trzymał się z dala od muralizmu, od prądów malarskich, dyskusji intelektualnych, grup, koterii i partii politycznych. Juan Soriano odizolował się, a jego dzieło jest absolutnie indywidualne”.

O fascynującej twórczości i życiu Eleny Poniatowskiej, a także o jej związkach z Polską, opowie Magda Melnyk - politolożka, publicystka i reportażystka, która odwiedziła pisarkę w Meksyku i przez wiele tygodni towarzyszyła jej w codziennym życiu. Spotkanie poprowadzi dyrektorka Instytutu Cervantesa w Krakowie, Beatriz Hernanz Angulo.

Spotkanie w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na jęz. polski.

30.05.2023 (wtorek) godz. 18:00
Instytut Cervantesa w Krakowie
Kraków, Kanonicza 12

Wstęp wolny.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: kiwiportal.pl
#wiadomości #spotkanie autorskie

Więcej tematów: