Festiwal Miłosza po raz dwunasty

Podziel się:

Tegoroczny Festiwal Miłosza rozpocznie się w Krakowie już 5 lipca i potrwa do 9 lipca. Festiwalowe hasło to: „Piosenki o końcu świata”. 

Goście festiwalu będą mogli spotkać mocną reprezentację europejskich poetów i poetek m.in.: Katarynę Babkinę, Kristin Berget, Antoine’a Cassara, Danielę Danz, Anję Kampmann, Jana Wagnera oraz znakomite grono polskich twórców i twórczyń m.in.: Julię Fiedorczuk, Jerzego Jarniewicza, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Stanisława Kalinę Jaglarza, Ewą Lipską czy Ryszarda Krynickiego. 

Dwa wydarzenia muzyczne tegorocznej edycji to występ zespołu Psie lico, któremu towarzyszyć będzie poezja Stanisława Kaliny Jaglarza nominowanego do tegorocznej nagrody im. Wisławy Szymborskiej, i koncert Wojciecha Brzoski, który do Krakowa przyjedzie również z dwiema najnowszymi książkami. Koncerty te odbędą się w Spółdzielni Ogniwo. Inną przestrzenią o nieskończonej poetyckiej wrażliwości jest Otwarta Pracownia, w której w tym roku będzie można spotkać Bohdana Zadurę, Agatę Jabłońską, Martę Podgórnik i Bartłomieja Majzla, a rola gospodarzy przypadnie Joannie Oparek i Krzysztofowi Siwczykowi.

Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki, a także wystawy, w tym fotografie Joanny Helander. 

Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką/laureatem dzień później w Pałacu Potockich. 

Najmłodsi wielbiciele poezji również znajdą na festiwalu coś dla siebie. W lipcowy weekend odbędzie się rodzinny piknik poetycki, w ramach którego dzieci będą miały okazję pokolorować wiersze, wziąć udział w slamie poetyckim czy poznać poezję Wisławy Szymborskiej. 

Zwieńczeniem festiwalu będzie niedzielne świętowanie urodzin Ryszarda Krynickiego. 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, natomiast obowiązują na nie wejściówki, które będą dostępne dwa tygodnie przed festiwalem na stronie kbfbilety.krakow.pl i za pośrednictwem aplikacji kbf: bilety. 

Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony wkrótce. 

Siedzibą centrum festiwalowego będzie Pałac Potockich (Rynek Główny 20), w którym zaplanowano większość spotkań. 

Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków i KBF.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: rynek-ksiazki.pl
#wiadomości #festiwal literatury

Więcej tematów: