Rekrutacja bibliotek do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek” do 14 czerwca

Podziel się:

Rekrutacja bibliotek do tegorocznej edycji kampanii „Mała książka – wielki człowiek” Instytutu Książki potrwa do 14 czerwca. W projekcie uczestniczy dziś blisko 6800 bibliotek publicznych z całego kraju, a ich liczba z roku na rok rośnie.

Projekt, którego nowa edycja rozpocznie się jesienią, jest skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Jego zasady są proste: każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą. W skład wyprawki wejdą: książka „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej oraz Karta Małego Czytelnika, która – mamy nadzieję – zachęci dziecko do kolejnych odwiedzin w bibliotece.

W jaki sposób? Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu takich naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem.

W skład Wyprawki Czytelniczej wejdzie także coś, co może zainteresować rodziców – przygotowana z myślą o nich broszura informacyjna przedstawiająca korzyści wynikające z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Każdego roku dzięki kampanii grono Małych Czytelników w bibliotekach powiększa się o około 150 tys. dzieci w wieku przedszkolnym.

JAK DOŁĄCZYĆ DO PROJEKTU?

Wszystkie biblioteki publiczne, które są zainteresowane wzięciem udziału w projekcie, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny TUTAJ. Zgłoszenie należy przesyłać do 14 czerwca 2024 roku. Zgłaszać mogą się biblioteki, które jeszcze nie uczestniczą w projekcie.

Uwaga: Przez powyższy formularz do projektu powinny zgłosić się tylko te biblioteki publiczne, które NIE uczestniczyły w edycji 2023/24. Biblioteki, które są już w projekcie, nie muszą się zgłaszać ponownie – przedłużenie udziału w projekcie nastąpi na podstawie złożonego raportu.

Udział w projekcie jest oczywiście całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak i dla dzieci odbierających Wyprawki. Do projektu mogą zgłaszać się tylko biblioteki główne, które w formularzu uwzględniają liczbę filii, do których będą chciały przekazać Wyprawki Czytelnicze. Niestety, bibliotek do projektu nie mogą zgłaszać sami czytelnicy.

Szczegółowy regulamin projektu jest dostępny pod linkiem: Regulamin akcji „Mała książka – wielki człowiek”.

DLACZEGO WARTO?

Współtworzenie z nami kampanii „Mała książka – wielki człowiek” to doskonała okazja dla biblioteki, żeby powiększyć grono wiernych czytelników. Jak pokazują nasze doroczne raporty, ponad 60% dzieci uczestniczących w projekcie to zupełnie nowi użytkownicy, którzy po raz pierwszy odwiedzili bibliotekę i założyli kartę. Najważniejsze jest jednak to, że na jednej wizycie się nie kończy, bo kampania „Mała książka – wielki człowiek” skutecznie pomaga budować nawyk regularnego wypożyczania książek i powracania do biblioteki. Aż 38% wszystkich Małych Czytelników i Małych Czytelniczek otrzymuje dyplom za odwiedzenie jej co najmniej 10 razy! O tym, że to prawdziwy powód do dumy świadczą setki zdjęć szczęśliwych dzieci uhonorowanych dyplomami, które biblioteki udostępniają w swoich mediach społecznościowych.

Prezent na dobry czytelniczy start jest też zaproszeniem do częstszych spotkań z rodzicami i dziadkami, podczas których warto przypominać, że biblioteki są otwarte na potrzeby małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie czytać, i mają ciekawą ofertę nie tylko dla nich, ale też dla całych rodzin.

Jak pokazały nasze ogólnopolskie badania* również rodzice uczestniczący w projekcie podchodzą do niego z dużym entuzjazmem i poskreślają, że książka była dla ich dziecka niezwykle miłą niespodzianką.

Biblioteka zyskała dla syna na znaczeniu, ponieważ dostał tam książkę, bardzo miła i zabawna była atmosfera, która towarzyszyła temu prezentowi.

Po akcji dzieci bardziej polubiły panią bibliotekarkę, są bardziej otwarte, chętniej wchodzą między regały.

Aż 83% rodziców przyznaje, że osobiście czytali ją dziecku, a większość z nich sięgała po nią przynajmniej raz w tygodniu. Podkreślają także, że akcja była pozytywnym bodźcem, który przyspieszył ich decyzję o pierwszej wizycie w bibliotece i założeniu dziecku własnej karty.

Dzieci nigdy wcześniej z nami do biblioteki nie chodziły, a teraz to robią.

Mój syn wręcz biegł do biblioteki, żeby zbierać naklejki.

Rodzice chwalą „Krasnala w Krzywej Czapce”, zwracając szczególną uwagę na to, że książka jest ciekawa i podoba się dzieciom, nie tylko dlatego, że jest pięknie wydana, ale też odpowiednio dostosowana do ich wieku. Aż 80% rodziców biorących udział w badaniu przyznało, że książka-prezent otrzymana w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” zachęciła ich do czytania dzieciom innych książek – zarówno wypożyczanych w bibliotece, jak i zakupionych.

Dla naszego dziecka wyjście do biblioteki jest teraz wydarzeniem towarzyskim, ma swoje ulubione panie, które z nim rozmawiają i pytają się, co ostatnio czytał.

***

„Mała książka – wielki człowiek” to jeden z największych programów bookstartowych w Europie, w ramach którego udało nam się rozdać niemowlętom, przedszkolakom i pierwszoklasistom już ponad 5 milionów Wyprawek Czytelniczych, a dorosłych zachęcić do rodzinnego czytania z dziećmi.

W przypadku pytań odnośnie do rekrutacji prosimy o kontakt z Angeliką Ciszek: a.ciszek@instytutksiazki.pl

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: instytutksiazki.pl
#wiadomości #księgarnie #Instytut Książki #Mała książka – wielki człowiek

Więcej tematów: