Nagroda Księżnej Asturii w dziedzinie literatury dla Any Blandiany

Podziel się:

Rumuńska poetka i eseistka Ana Blandiana została laureatką tegorocznej Nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie literatury - ogłosiła w czwartek kapituła konkursu organizowanego przez hiszpańską Fundację im. Księżnej Asturii.

Jak poinformował przewodniczący jury Santiago Munoz Machado, uhonorowanie Blandiany wynika z faktu, że jest ona „dziedziczką najwspanialszych tradycji literackich”, jak również „niezwykle wyjątkową twórczynią”.

„Jej twórczość, która łączy w sobie przejrzystość i złożoność, stawia zasadnicze pytania związane z życiem ludzkim w samotności oraz w społeczeństwie” – uzasadniła w czwartkowym oświadczeniu hiszpańska fundacja.

Odczytujący decyzję jury Munoz Machado stwierdził, że Blandiana zasłużyła na nagrodę dzięki „swojej nieoswojonej poezji, którą dowiodła wyjątkową zdolność do stawiania czoła cenzurze”. Nawiązał tym samym do licznych tekstów i wystąpień poetki przeciwko komunistycznemu reżimowi Nicolae Ceausescu.

Urodzona w 1942 roku w Timisoarze Otilia Valeria Coman korzysta z pseudonimu literackiego Blandiana na cześć miejscowości, z której pochodzi jej matka. Jest autorką ponad 30 książek, głównie tomów poezji, przetłumaczonych na 24 języki.

Nagroda Księżnej Asturii w dziedzinie literatury przyznawana jest od 1981 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Camilo Jose Cela, Mario Vargas Llosa, Haruki Murakami, Amos Oz, a także Leonard Cohen. W 2017 roku otrzymał ją polski poeta Adam Zagajewski.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PAP, Marcin Zatyka
#wiadomości #nagrody #Ana Blandiana

Więcej tematów: