Marek Krajewski zostanie uhonorowany tablicą w oświęcimskiej Alei Pisarzy

Pisarz Marek Krajewski uhonorowany zostanie tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Odsłoni ją osobiście 25 października – powiedziała PAP wicedyrektor książnicy Monika Sobota. Jak dodała, wyróżnionych twórców wybiera kapituła złożona z naukowców.

Wicedyrektor powiedziała, że będzie to już 22. płyta przy oświęcimskiej bibliotece. Tablica wykonana z brązu zostanie odsłonięta osobiście przez pisarza 25 października. Znajdzie się na niej cytat z twórczości Krajewskiego. Monika Sobota zapowiedziała, że wybierze go osobiście autor.

Marek Krajewski pochodzi z Wrocławia. Jest pisarzem i filologiem klasycznym, specjalistą w dziedzinie językoznawstwa łacińskiego. Wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest autorem kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji, a także cyklu o Edwardzie Popielskim, komisarzu pracującym w międzywojennym Lwowie.

Aleja Pisarzy nawiązuje do podobnych inicjatyw honorujących aktorów, muzyków lub sportowców. O wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi. Jej przewodniczącym jest prof. Krzysztof Zajas. Zasiadają w niej między innymi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej prof. Michał Rusinek, a także rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną, zwaną Galerią Książki, tablice odsłonili już: Wanda Chotomska, Magdalena Grzebałkowska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Radek Rak, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki, Adam Zagajewski, a także Ukrainiec Jurij Andruchowycz.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

Źródło: dzieje.pl