Philip LaZebnik: nie piszę dla publiki

Podziel się:

W czwartek rozpoczęła się 12. edycja Festiwalu Script Fiesta, jedyny w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali poświęconych sztuce scenopisarstwa i storytellingu. "Nie piszę dla publiki" - powiedział PAP gość specjalny festiwalu, Philip LaZebnik.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu Script Fiesta jest Philip LaZebnik, twórca scenariuszy do takich hitów Disneya jak „Mulan”, „Pocahontas” czy „Droga do El Dorado”. Spotkanie z amerykańskim scenarzystą zostało poprzedzone pokazem jednego z jego najbardziej znanych dzieł - „Pocahontas”. Animowany hit Disneya poświęcony jest historii zderzenia Nowego i Starego świata i miłości, jaka zrodziła się między głównymi bohaterami. „Pocahontas” porusza również motywy chciwości, lojalności, rodziny oraz szukania własnej drogi w świecie.

Po pokazie filmu odbyła się sesja Q&A, podczas której Philip LaZebnik zdradził, jakie sceny zostały usunięte z „Pocahontas”, opowiadał o swoim doświadczeniu przy tworzeniu tego scenariusza, pracy scenarzysty oraz specyfice branży filmów animowanych. „Powiedziałbym, że scenariusz to scenariusz i że pisanie do filmów animowanych przebiega w zasadzie w ten sam sposób, co pisanie do live action. Oczywiście, że możesz zrobić więcej” – powiedział Philip LaZebnik zapytany, czy są różnice między tworzeniem scenariuszy dla filmów animowanych, a filmami, w których występują aktorzy.

Amerykański scenarzysta, zapytany o sekret tworzenia historii, które urzekną całe rodziny powiedział „nie piszę dla publiki”. Jego zdaniem najlepiej napisać film, który podoba się samemu scenarzyście i który on sam chciałby zobaczyć.

12. edycja Festiwalu Script Fiesta składa się z projekcji filmów, paneli dyskusyjnych, na które zaproszono scenarzystów, przedstawicieli branży filmowej, krytyków filmowych oraz kinomanów, a także konkursy na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego i koncepcję serialu. Dodatkowo uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w masterclassach – spotkaniach z twórcami znanych, ponadczasowych historii.

Organizatorem festiwalu jest Warszawska Szkoła Filmowa, prowadzona przez Fundacje Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Linda LATERNA MAGICA. Ideą Script Fiesta jest umożliwienie młodym twórcom warunków do rozwoju swoich zdolności scenopisarskich. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 18-21 kwietnia w kinie Elektronik oraz budynku Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Więcej na temat dokładnego programu można przeczytać na stronie internetowej festiwalu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła m.in. Polska Agencja Prasowa. (PAP)

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: dzieje.pl
#wiadomości #festiwal literatury #spotkanie autorskie #Philip LaZebnik

Więcej tematów: