XXIX Targi Wydawców Katolickich: A. Bujak z Nagrodą Główną "Feniks Złoty"

Fotograf papieża Jana Pawła II Adam Bujak został uhonorowany Nagrodą Główną "Feniks Złoty" XXIX Targów Wydawców Katolickich. Wydarzenie odbywa się od 11 do 14 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich "Feniks" towarzyszy targom niemal od początku ich istnienia. Promuje szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej.

"W roku 2024, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników oraz środowiska wydawców publikacji o tematyce religijnej, Kapituła Nagrody podjęła decyzję o zmniejszeniu liczby konkursowych kategorii z 19 do 11. Niezmiennie jednak w ramach każdej kategorii uhonorowano najbardziej wartościowe spośród blisko 250 publikacji wydanych w roku 2023 i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych" – napisano na stronie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Nagroda Główna "Feniks Złoty" została przyznana Adamowi Bujakowi – fotografowi papieża Jana Pawła II. "W uznaniu dorobku życiowego i zawodowego wybitnego artysty oraz niezłomnego patrioty i kreatywnego twórcy – autora 150 książek wydanych w Polsce i za granicą, a także wiernego towarzysza pontyfikatu wielkiego Papieża Polaka, św. Jana Pawła II. Nagroda stanowi podziękowanie za przepojone głęboką duchowością dokonania w dziedzinie fotografii sławiącej piękno chrześcijańskiej tradycji, sztuki sakralnej i ziemi ojczystej" - napisało SWK w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Nagrodę Feniks Specjalny – Księga Życia otrzymał (pośmiertnie) Leszek Długosz. "Nagrodę przyznano w uznaniu dla jego wspaniałej poezji przepełnionej lirycznym zachwytem nad pięknem Stworzenia, tęsknotą za niepojętym, nieogarnionym Bogiem, życzliwością i wyrozumiałością wobec bliźnich, subtelnością i głęboką refleksją" – napisało SWK.

Drugą nagrodę Feniks Specjalny – Księga Życia otrzymał (pośmiertnie) Ernest Bryll. "Nagroda stanowi dowód uznania i podziękowania za życie przepełnione twórczą refleksją nad człowiekiem stawianym wobec trudnych problemów, mających źródło zarówno w zewnętrznych realiach codzienności, jak i w stanach wewnętrznych, dotyczących wyborów moralnych oraz wartości duchowych" – czytamy.

Nagrodę Feniks Specjalny – Promotor Polskości przyznano za publikacje "The History of Poland" oraz "Die Geschichte Polens" autorstwa prof. Andrzeja Nowaka, wydane przez Polską Fundację Humanistyczną im. Wincentego Kadłubka. W uzasadnieniu SWK napisało: "W uznaniu wizjonerskiej w swoim wymiarze kulturotwórczym i patriotycznym działalności edytorskiej i wydawniczej fundacji w zakresie promowania, w przestrzeni europejskiej i światowej, wiedzy o historii naszej ojczyzny".

Feniks Specjalny – Kreator Dobrego Słowa przyznano Instytutowi Niedziela w uznaniu za wydawanie periodyku "Niedziela. Magazyn. Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna".

Oprócz wspomnianych przyznano jeszcze nagrody Feniks Specjalny – Muzyczny, którą otrzymał Jacek Łepecki, i Feniks Specjalny – Religia i Kultura, którą uhonorowano ks. prof. Witolda Kaweckiego, oraz inne nagrody i wyróżnienia w kategoriach: nauki kościelne, duchowość / świadectwo, historia, literatura, publicystyka / eseistyka religijna, książka dla dzieci i młodzieży, tłumacz, seria wydawnicza (dzieła zebrane), edytorstwo – album, multimedia, muzyka chrześcijańska – klasyczna / współczesna.

Gala wręczenia nagród Feniks 2024, którą uświetni koncert pt. "Ocalić od zapomnienia", odbędzie się w sobotę o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, ul. Długa 13/15. (PAP).

Autor: Tomasz Szczerbicki

Źródło: dzieje.pl