Utwór Ernesta Brylla uhonorowany nagrodą Wiersz Roku 2024

„Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię” Ernesta Brylla otrzymał nagrodę Wiersz Roku 2024 - poinformował organizator konkursu, Związek Pisarzy Katolickich. Bryll - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz i dyplomata - zmarł 16 marca w wieku 89 lat.

W komunikacie Związku Pisarzy Katolickich, opublikowanym w mediach społecznościowych, zaznaczono, że nagrodzony wiersz Brylla „to bardzo aktualny utwór, jednocześnie wspaniale oddający osobowość i literacki temperament zmarłego 16 marca 2024 r. autora”.

Bryll - poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz i dyplomata - zadebiutował w 1958 r. utworem „Wigilie wariata”. Opublikował prawie 40 tomów wierszy, m.in. „Autoportret z bykiem”, „Sztuka stosowana”, „Mazowsze”, „Czasem spotykam siebie”, „Adwent”. Był również autorem dramatów, m.in. „Rzecz listopadowa”, „Kurdesz” i „Wieczernik”.

Był laureatem m.in. Nagrody Czerwonej Róży, Nagrody im. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji, Nagrody im. Stanisława Piętaka za tom poezji „Mazowsze” oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca” czy Wielkiej Nagrody im. Witolda Hulewicza. W 2021 r. otrzymał Medal Per Artem ad Deum przyznany przez Papieską Radę ds. Kultury „za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę”.

Został odznaczony Orderem Kawalera Irlandzkiego Rodu Królewskiego O'Conor, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2023 r. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Wiersz Roku to nagroda, przyznawana 21 marca - z okazji Światowego Dnia Poezji - przez Związek Pisarzy Katolickich utworowi o szczególnych walorach artystycznych, humanistycznych i katolickich. (PAP)

Źródło: https://dzieje.pl
#wiadomości #nagrody