Maria Halber i Błażej Strzelczyk laureatami X edycji Nagrody im. Adama Włodka

Podziel się:

Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2023 Marii Halber i Błażejowi Strzelczykowi.

Maria Halber, poetka i redaktorka, otrzymała Nagrodę im. Adama Włodka na napisanie powieści „Źródła są niecierpliwe”, traktującej o pragnieniu autentyczności, zaś reporterowi i dziennikarzowi Błażejowi Strzelczykowi przyznaną laur, by napisał książkę o miejscu służącym do umierania i konfrontacji ze wstrętem, chorobą, śmiercią, odorem oraz samotnością.

Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.

W I edycji Nagrody wyróżniono Mikołaja Łozińskiego (powieść) oraz Miłosza Waligórskiego (przekład), w II edycji Nagrody – Marcina Orlińskiego (książka poetycka), w III edycji – Patrycję Pustkowiak (powieść) i Andrzeja Muszyńskiego (powieść), w IV edycji Nagrodę otrzymały Natalia Malek (tom poetycki) oraz Aleksandra Zielińska (powieść), w V edycji – Weronika Gogola (zbiór opowiadań) i Daniel Warmuz (przekład tomu wierszy). Laureatami Nagrody im. Adama Włodka w 2019 roku zostali Łukasz Kaźmierczak / Łucja Kuttig (tom wierszy) i Małgorzata Lebda (zbiór opowiadań). Za rok 2020 uhonorowani zostali Urszula Honek (zbiór opowiadań), Wojciech Szot (książka reportersko-eseistyczna) i Paweł Kaczmarski (popularno-literaturoznawczy, eseistyczny tom). Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2021 Maciejowi Jakubowiakowi i Elżbiecie Łapczyńskiej, a za rok 2022 Łukaszowi Barysowi i Agnieszce Daukszy.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: FWS
#wiadomości #Maria Halber #Błażej Strzelczyk

Więcej tematów: