Premiera antologii wierszy Wisławy Szymborskiej w Lizbonie

Podziel się:

W księgarni Almedina, w centrum Lizbony, zaprezentowano w sobotę wieczorem nową antologię wierszy Wisławy Szymborskiej pt. „Niepojęty Przypadek” (Um Inconcebivel Acaso). Wydany po polsku i portugalsku tom poezji zawiera wybór 26 autobiograficznych wierszy poetki.

128-stronicowa antologia, którą opublikowało wydawnictwo Edicoes do Saguao, została przetłumaczona przez Teresę Fernandes Swiatkiewicz.

Wiersze wydane w „Niepojętym Przypadku” zostały podzielone na trzy rozdziały. Pierwszy, zatytułowany „Jestem”, podejmuje temat dzieciństwa oraz młodości laureatki literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku.

Z kolei drugi rozdział, noszący tytuł „Znaki szczególne”, to próba wyjaśnienia wpływu wojny na życie osobiste i literackie polskiej pisarki w dorosłym wieku.

Trzeci rozdział antologii porusza natomiast tematykę kontrastów cechujących charakter oraz poezję Szymborskiej w końcowej fazie jej życia. Część ta została zatytułowana „Mnie to wystarcza do szczęścia i do nieszczęścia”.

Twórczość zmarłej w 2012 roku Wisławy Szymborskiej jest obok dorobku Ryszarda Kapuścińskiego jedną z najpopularniejszych wśród dzieł polskich pisarzy na portugalskim rynku wydawniczym.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PAP, Marcin Zatyka
#wiadomości #antologia #Wisława Szymborska

Więcej tematów: